Projekt: postavte si vlastní Time Capsuli

Již delší dobu není žádnou zvláštností přítomnost více než jednoho počítače v našich domácnostech. Stále užitečnějšími zařízeními se tak stávají síťová úložiště – externí disky, které nejsou připojeny k jedinému počítači, ale které nabízejí uložená data všem počítačům v síti. Pojďte si postavit svou vlastní.

Jak zkrotit tlačítka na připojené PC klávesnici

Přestože má Apple v nabídce také zajímavé a povedené klávesnice, mnoho uživatelů používá u svých počítačů běžné klávesnice určené primárně pro počítače z PC světa. Často se u těchto klávesnic stává, že známá tlačítka Cmd nebo Alt jsou namapována úplně jinak, než byste chtěli. Pojďme to změnit!

Užitečná utilita pro Dasboard: uložte si pozice Widgetů pro různá rozlišení a různé monitory

Pokud ke svému MacBooku připojujete často externí displej a také používáte Widgety systému Dashboard, jistě vás vytáčí skutečnost, že si Mac OS X nepamatuje jejich pozice a na každém monitoru (a každém rozlišení) je zobrazuje jinak. Pojďte se podívat, jak je jednoduše zkrotit.

Jak přehrát pořady z archívu ČT (a zapomenout na RealPlayer)

Nový webový portál České Televize, který nabízí záznamy vysílaných pořadů na adrese iVysilani.cz, lze bez problémů používat také v prohlížečích pod operačním systémem Mac OS X. Mnoho uživatelů Maců pro jejich přehrávání používají – s menšími či většími úspěchy – přehrávač RealPlayer. To však není ideální a pokud k tomu nemáte opravdu dobrý důvod, je zcela zbytečné tento nástroj ve svém počítačí mít. Proč? Tím hlavním důvodem je, že aktuální verze tohoto přehrávače obsahuje chyby (vinou kterých nelze většinu pořadů

Jak vytvořit PDF z čehokoli vás napadne

Mac OS X má v sobě vestavěnu jednu výbornou vlastnost, kterou budete u konkurence postrádat: dokáže z jakéhokoli dokumentu, webové stránky, obrázku či čehokoli dalšího vytvořit PDF dokument. Skutečně, vytvořit PDF můžete z jakékoli aplikace, která je schopná svůj obsah vytisknout na tiskárně. Začít tedy budete muset tím, že otevřete soubor nebo webovou stránkou, kterou chcete převést. Jak na to Z nabídky File zvolte položku Print (Soubor | Tisk), v dialogovém okně pro tisk ignorujte nastavení tiskárny a klikněte na

Jak najít a obnovit ztracené místo na disku

Po nějaké době používání počítače si všimnete, že máte na pevném disku povážlivě méně místa, než byste měli mít. A přitom si nejste vědomi toho, že byste na disk uložili těch několik chybějících gigabajtů dat. Naštěstí existují jednoduché nástroje, které nám pomohou chybějící místo vypátrat. Dnes si ukážeme mou oblíbenou, která zobrazí spotřebované místo v přehledném grafickém zobrazení. Tento tip je funkční v prostředí operačního sytému Mac OS X verze 10.3 a vyšší a potřebujete k němu zdarma dostupnou aplikaci

Jak dodat kontrolu českého pravopisu do NeoOffice

Kancelářský balík NeoOffice ve své nejnovější verzi 3.0 zcela změnil práci se slovníky pro kontrolu pravopisu a přestože přidal podpory systémové kontroly, mnoha uživatelům Snow Leoparda tato funkce nefunguje správně. Řešení je naštěstí velmi jednoduché.

Jak na pokročilou práci s okny aplikací

Jestli se něco Microsoftu v nových Windows 7 něco hodně povedlo, pak je to pohodlné řešení pro organizaci oken na pracovní ploše. Velmi snadno zde jde umístit okna více aplikací vedle sebe nebo nad sebou pouhým tažením myší. Mac OS X podobnou funkci nenabízí a proto si musíme pomoci prostřednictvím některé z aplikací třetích stran.

Jak plně ovládat Mac OS X klávesnicí

Pokud jste někdy byli nuceni používat Maca bez připojené myši (třeba proto, že jste v ní zapomněli vyměnit baterie), jistě jste si všimnuli, jak obtížné to bylo. Zatímco jiné systémy lze pomocí klávesnice ovládat slušně, ve výchozím nastavení Mac OS X to příliš nejde. A přitom je náprava velmi jednoduchá.

Jak vyhledat duplikáty souborů

Znáte to jistě sami: čím déle počítač používáte, tím více se nenápadně ztrácí místo na disku. Toto není způsobeno ani tak dočasnými soubory systému nebo aplikací, jako zbytečně duplikovanými soubory. Jak je však vyhledat a odstranit tyto duplikáte nejelegantněji?

Jak povolit vestavěnou podporu pro zápis na NTFS (jednou a napořád)

Příliš se neví o tom, že aktuální verze operačního systému Mac OS X 10.6 Snow Leopard obsahuje vestavěnou podporu pro zápis na disk zformátované souborovým systémem NTFS. V tomto tipu si ukážeme, jak ji povolit jednou pro všechny NTFS disky.

Jak povolit vestavěnou podporu pro zápis na NTFS (jako profík)

Příliš se neví o tom, že aktuální verze operačního systému Mac OS X 10.6 Snow Leopard obsahuje vestavěnou podporu pro zápis na disk zformátované souborovým systémem NTFS. V tomto tipu si ukážeme, jak ji povolit jako pořádný jablečný profík.

Jak povolit vestavěnou podporu pro zápis na NTFS (jednoduše)

Příliš se neví o tom, že aktuální verze operačního systému Mac OS X 10.6 Snow Leopard  obsahuje vestavěnou podporu pro zápis na disk zformátované souborovým systémem NTFS. V tomto tipu si ukážeme, jak ji povolit uživatelsky jednoduchým postupem.

Jak použít Maca jako zesilovač zvuku

Možná jste na stejný problém narazili sami: máte vedle počítače gramofon / televizi / cokoli dalšího a chtěli byste zvukový výstup tohoto zařízení přehrávat prostřednictvím vašeho Maca, jeho reproduktory a ovládat jej společně se zvukem z aplikací. Přestože se mi nepodařilo vyřešit tento problém systémovými prostředky, nebylo nakonec řešení nijak složité.

Jak povolit zrcadlení obrázků kontaktů v Address Booku (Poradna)

Tento zajímavý tip byste neměli přehlédnout, pokud chcete vylepšit zobrazení kontaktů v aplikaci Address Book. Zapomeňte na nudný obrázek u kontaktů a přidejte mu sexy odlesk. Díky za tento tip patří uživateli emko1, který se s ním podělil s ostatními v naší poradně.

Jak zjistit, kolik komponent systému není 64bitových

Mnoho uživatelů po přechodu na nový operační systém Mac OS X 10.6 zajímá, proč Apple nepovolil startovat jádru systému v režimu 64bitů, ale v kompatibilním režimu 32bitů. Že jde o problémy s ovladači (jadernými moduly) mnoho diskutujících nebere jako pádný argument a myslí že, je jde nanejvýš o problém jednoho či dvou ovladačů, které budou velmi rychle vyřešeny.

Jak zdarma virtualizovat Windows pod Mac OS X

Pokud vlastníte moderní počítač Apple s procesorem od společnosti Intel, můžete na svém stroji spouštět i jiné operační systémy včetně Microsoft Windows. K dispozici máte hned dva různé systémy, jak běhu jiných operačních systémů dosáhnout: buďto použijete vestavený nástroj Boot Camp (je součástí systému Mac OS X 10.5 a umožní nainstalovat systém přímo na pevný disk jako druhý), nebo některý z virtualizačních nástrojů. Ty mají také své nevýhody (především mírně nižší rychlost ve srovnání s řešením prostřednictvím Boot Campu), ale

Jak vytvořit neviditelnou skrytou složku

Díky Unixovému základu operačního systému Mac OS X může provádět velmi jednoduše velmi efektní triky. Snadno můžete zcela zneviditelnit například celou složku tak, že bude bez problémů stále přístupná systémovým nástrojům (to znamená, že bude bez problému zazálohována systémem Time Machine), ale běžný uživatel ji nikdy nenajde. V tomto tipu si ukážeme, jak na pracovní ploše vytvořit tajnou složku s názvem TAJNA_SLOZKA a jak ji rychle a elegantně skrýt.

Jak vypnout otravný CrashReporter

Znáte to sami: chvíli poté, co některá z aplikací skončí, se objeví otravné okno aplikace CrashReporter snažící se o odeslání informací Applu. Přestože může být toto chování užitečné pro další vývoj aplikace, málokdo bude posílat toto upozornění třeba i několikrát denně. A navíc mu sbírání informací pro report trvá dlouho. Co takhle CrashReproter vypnout?

Jak zobrazit zvýraznění pod kurzorem ve Stacks (screencast)

V nové verzi operačního systému Mac OS X 10.6 byly Stacks – efektní zobrazení obsahu složek přetažených do Docku – přepracovány a fungují trochu jinak, než doposud. Co však mnohým uživatelům hodně vadí, to je absence zvýraznění té ikony, nad kterou se aktuálně pohybuje kurzor myši. Apple však na tuto funkcionalitu nezapomněl – jen je třeba znát ten správný fígl.

Jak přesně nastavit prodlevu hesla při probuzení

Ve včerejším tipu Jak nastavit heslo po probuzení Maca jste se dozvěděli, jak zabezpečit počítač prostřednictvím hesla vyžadovaného po probuzení počítače nebo po určité době nečinnosti. Ovšem možnosti nastavení časového prodlení jsou podle mě nedostatečné: protože 15 minut mi přijde málo a jedna hodina zase až příliš dlouho. A žádnou jinou hodnotu grafické prostředí nastavit nedovolí – to však není (ostatně jako vše v Mac OS X) jedinou možností jak změnit toto nastavení. Tento tip je ověřen jako funkční v

Jak nastavit heslo po probuzení Maca

Máte strach o svá data ve svém MacBooku nebo i stolním počítači a rádi byste případnému záškodníku znesnadnili přístup k nim? Pak zkuste nastavit systém tak, aby po určité době nečinnosti vyžadoval heslo uživatele a sám za zamknul. Je to velmi jednoduché. Tento tip byl ověřen jako funčkní v Mac OS X 10.6. Jak na to Otevřete System Preferences (Předvolby systému) a klikněte na položku Security (Bezpečnost), na záložce General (Obecné) zaškrtněte volbu Require password after sleep or screen saver

Jak na Growl upozornění alá Snow Leopard

Není snad uživatele Macu, který by neznal a nepoužíval notifikační systém Growl. Podporuje ho velké množství aplikací, které vás jeho prostřednictvím elegantními bublinami upozorňují na zajímavé události: ať již na příchozí zprávu, zahájení zálohování, připojení nového hardwaru nebo kritickou úroveň energie v akumulátorech. Běžně dodávané vzhledy těchto upozornění se však do nového operačního systému Mac OS X 10.6 Snow Leopard příliš nehodí – proto si je vyměníme za takové, které dokonale zapadnou. Tento tip je funkční na všech verzích operačního

Jak do Maca přidat Hlavní panel (jako) na Windows

Tento tip je ideální pro sobotní večer: většina z uživatelů Maca se nad ním pouze úšklíbne případně mu tváří přeběhne úspěch úsměv. Ale světe div se, již jsem narazil na několik čerstvých switcherů, kteří měli problém se zvládnutím Docku a vděčně vzpomínali na Hlavní panel systémů Windows včetně jejich tlačítka Start. Jak tedy na to? Tento tip je ověřen jako funkční v Mac OS X 10.5. Jak na to Otevřete ve svém prohlížeči stránku produktu uBar a stáhněte jej na

Nejzajímavější vychytávky v Mac OS X 10.6 Snow Leopard

Přináším vám rychlý přehled těch nejzajímavějších vychytávek v novém operačním systému Mac OS X 10.6 Snow Leopard. K mnohým z nich se časem ještě vrátíme v samostatných podrobnějších tipech, proto zde budou zmíněny jen ve zkratce – abyste zkrátka měli přehled o tom, s čím můžete počítat. Seznam v tomto příspěvku budu postupně rozšiřovat, můžete si jej tedy uložit ke svým oblíbeným článkům. Snadný výběr zvukového vstupu a výstupu Pokud kliknete na ukazatel  zvuku v horní liště se současně stisknutou

Jak mít rychlost připojení na ploše

Aplikaci Geektool již jistě velmi dobře znáte, na toto téma jste si mohli na SuperApple.cz přečíst již celou sérii článků. Dnes si ukážeme, jak mít na ploše neustále zobrazeny aktuální rychlost síťových připojení – jak kabelových, tak bezdrátových. Tento tip je ověřen jako funkční v operačním systému Mac OS X 10.5 s nainstalovanou aplikací Geektool. Jak na to Vytvořete novou položku typu Shell podle návodu z příspěvku Jak na novou verzi aplikace GeekTool, vložte do ní následující kód: ifconfig en0

Jak zlepšit podporu pro Exchange v Entourage

Pokud ve firmě používáte novější verzi serveru Microsoft Exchange, možná vám zlobí plná podpora jeho funkcí v klientu Entourage, který je součástí kancelářského balíku Office:mac 2008. Microsoft nyní vydal novou verzi Entourage 2008 Web Services Edition, která vylepšuje podporu a funkčnost. Tento tip je ověřen jako funkční v Mac OS X 10.5 a s nainstalovanou sadou Microsoft Office:mac 2008. Jak na to Otevřete webovou stránku Microsoftu a stáhněte si vylepšenou verzi, spusťte instalátor ze staženého obrazu disku – před tím

Jak se ručně připojit k obrazovce jiného Maca v síti

Sdílení obrazovky patří mezi základní funkce operačního systému Mac OS X. O klientskou část – tedy o připojení k jinému sdílejícímu počítači – se stará aplikace ScreenSharing. Ta však není běžně dostupná – to znamená, že ji ve složce Applications budete hledat marně. Oficiálně udávaný postup pro vyhledání jiného počítače je použít položku Shared v postranním panelu Finderu. Ta však ne vždy funguje a především nelze použít pro sdílené obrazovky například z počítačů používajících jiný operační systém (pro sdílení obrazovky

Jak najít kterýkoli soubor

V aktuálních verzích operačního systému Mac OS X zcela přebral řízení všech vyhledávacích služeb. Je skvělý, vyhledává rychle a ne vždy vyhledá přesně to, co potřebujete. Největším problémem může být skutečnost, že vyhledává také v obsahu souborů, což může často podávat nepřesné výsledky. Znáte to jistě sami: hledáte soubor, jehož název přesně znáte a přesto Spotlight vypíše stovky záznamů a váš soubor na prvním místě téměř nikdy není. Jak to změnit? Tento tip byl ověřen jako funkční v Mac OS

Jak zapnout nebo vypnout Bluetooth klávesnicí

Přenosným počítačům Apple chybí malá drobnost: prostřednictvím klávesnice nelze zapnout a vypnout vestavěný Bluetooth. A mnohým uživatelům přecházejícím z konkurenčních notebooků může tato funkce scházet. Chybí i mě, u notebooku je zkrátka praktická. Tento tip byl ověřen jako funkční v prostředí operačního systému Mac OS X 10.5. Jak na to Otevřete webovou stránku společnosti axonic labs a stáhněte si z ní obraz disku s aplikací Bluetoggle, otevřete stažený obraz disku a klikněte na ikonu Bluetoggle.prefPane, aplikace se instaluje jako systémové