Jak na přidržení kláves v Lionu

Chování systému Lion při podržení klávesy je jiné, než jaké známe z předchozích verzí i operačních systémů. Co nový způsob přináší a jak tuto novinku opět vypnout?

Operační systém Mac OS X Lion přinesl mnoho prvků, které si půjčil z mobilního systému iOS. Jednou z nich je také podobné chování klávesnice – pokud totiž podržíte nějakou z kláves o něco déle, uvidíte nabídku akcentovaných znaků stejně, jako na iPhonu nebo iPadu. Tato skutečnost může být užitečná tehdy, pokud se dostanete na počítač s jinou než českou klávesnicí a opravdu potřebujete zadat znaky s českou diakritikou. Vše funguje tak, že po zobrazení nabídky vidíte pod každým znakem číslici, jejíž volbou na klávesnici daný znak zvolíte.

[HTML1]

Pokud však chcete vrátit chování známé z předchozích verzí systému, tedy že při podržení klávesy dojde k jejímu opakování, pak si musíte vypomoci tímto příkazem v terminálu:

defaults write -g ApplePressAndHoldEnabled -bool false

Stačí jej zadat, potvrdit klávesou Enter a vše se okamžitě vrátí do normálu. Pokud budete chtít vrátit opět chování do výchozího nastavení, změníte pouze poslední slůvko v příkazu False za True. Aplikace musíte znova spustit, aby změnu zaregistrovaly.

Víte, že na SuperApple.cz najdete více než tisíc tipů a návodů pro váš Mac?

Za čtyři roky naší existence jsme pro vás připravili nepřeberné množství rad, tipů a návodů, které můžete najít v tématických kategoriích:

Obecné tipy a triky | Instalace aplikací | Možnosti nastavení | On-line komunikace | Práce s fotkami | Práce s videem | Prohlížení webu | Tipy na přání | Tipy pro iOS | Základy práce s Mac OS X | Ostatní tipy a triky

Chcete vlastní tip na problém, který vás trápí? Napište nám na chcitip@superveci.cz. Jsme tu pro vás!

17 komentářů: „Jak na přidržení kláves v Lionu

  • avatar
    23. 05. 2012 (13:32)
    Trvalý odkaz

    To je zajímavé. Protože mně na Lionu defaultně funguje opakování kláves a když zapnu akcenty, tak to nic nedělá. Mám MacBook mid 2007.

      • avatar
        23. 05. 2012 (13:43)
        Trvalý odkaz

        A nemůže to být tím starým počítačem? Jinak mi přijde, že v Lionu je víc rozbitých věcí. Třeba správa paměti. Jakmile počítač trošku naplní swap, hrozně zpomalí. A to i přesto, že ve swapu je nějakej bordel a všechny pracovní paměť má v RAMce. Nebo třeba připichování oken k plochám, občas dost nefunguje.

        • avatar
          23. 05. 2012 (13:53)
          Trvalý odkaz

          To spis ne – vse popisovane je bezne chovani Liona, akorat na starsich strojich je vic viditelne, na Airu s SSD diskem si toho uzivatel vetsinou nevsimne. A podpora viceploch je ultrazmrsena :(

          • avatar
            23. 05. 2012 (14:08)
            Trvalý odkaz

            Nemít v době přechodu na Liona poškozený zálohovací disk, tak se vrátím zpátky na Snow Leoparda. Teď už je jen cesta vpřed, tak očekávám nové stroje. Co jsem se tak různě dočetl, tak cesta obří ramky a vypnutí swapu funguje skvěle.

          • avatar
            24. 05. 2012 (05:58)
            Trvalý odkaz

            Pozor, Snow Leopard používá stejného swapovacího démona, jen Lion je o něco náročnější, tak je to patrnější….

            Pokud té RAMky není aspoň 12 GB (ideálně 16 GB), tak z vlastní zkušenosti doporučuju swap nevypínat (anebo přestat na počítači používat všechny náročné aplikace Aperture počínaje a virtualizací konče)…

            Úplně nejlepší volbou je dát pár tisíc do SSD. Ten tento počítač neuvěřitelně nakopne dopředu a způsob swapování rázem přestane obtěžovat…

          • avatar
            24. 05. 2012 (07:57)
            Trvalý odkaz

            Nějaké takové množství jsem měl na mysli. Mezi nejžravější programy, co používám patří Safari, Netbeans, Mathematica a Matlab. Většinou je nepotřebuju všechny zároveň. Navíc paměť jsem zvyklí si hlídat, takže by to teoreticky mohlo fungovat i s 8 GB (teď mám 3).

          • avatar
            24. 05. 2012 (08:00)
            Trvalý odkaz

             Hlídání v tomto moc nepomůže, protože systém se začne chovat trochu odlišně a bude jinak alokovat paměť, daleko rychleji pak přeroste velikost. Z vlastní zkušenosti s pouhými 8 GB je to aplikovatelné jen při použití velmi nenáročných aplikací…

      • avatar
        25. 05. 2012 (17:17)
        Trvalý odkaz

         Zvláštní, mám Mac mini Mid 2011 a ihned po vybalení z krabice se znaky normálně opakovaly tak, jak je běžné v ostatních OS. Po nějaké době jsem si doplnil SSD pro systém a nainstaloval Liona znova (čistá instalace) a opět se po podržení klávesy znaky normálně opakují, žádná nabídka mi nevyskočí…

        • avatar
          25. 05. 2012 (17:21)
          Trvalý odkaz

          Tak pak uz zbyva jen moznost, ze Apple ve svych oficialnich materialech lze, kdyz uvadi akcentovane zobrazovani znaku jako vychozi nastaveni. Neobnovoval jste treba do systemu time machine zalohu ze Snow Leoparda? Jinak si to neni mozne vysvetlit….

          • avatar
            25. 05. 2012 (18:13)
            Trvalý odkaz

             Ne-e, 2. ledna 2012 jsem si koupil svůj první Mac a měl jsem tam předinstalovaný OS X Lion 10.7.0, který jsem po projití průvodcem a nastavení nového účtu aktualizoval na 10.7.2. No a když jsem do miniho dával SSD, udělal jsem čistou instalaci právě kvůli SSD a to se mi nainstaloval rovnou 10.7.3. Nevím jak je to možné, ale právě o té vyskakující nabídce jsem se dozvěděl až z tohoto článku, přitom třeba pomlčky kvůli oddělení odstavců používám už spoustu let tak, že prostě pomlčku podržím a v Lionu se mi to chovalo stejně jako předtím na Windows.
            Time Machine jsem navíc začal používat před necelým měsícem, když jsem si koupil externí disk (do té doby jsem se snažil najít návod, jak to rozběhnout s Windows Home Serverem, což se mi nepovedlo a nakonec jsem rezignoval).

          • avatar
            25. 05. 2012 (18:57)
            Trvalý odkaz

            Jo takhle, tak ted jste to mozna vysvetlil. Nabidka akcentovanych znaku se pochopitelne objevuje pouze u znaku, ktere nejake akcenty mit muzou – takze mezernik nebo pomocka normalne opakuji, ale kdyz podrzite treba pismo „a“, opakovat nebude…

          • avatar
            25. 05. 2012 (21:11)
            Trvalý odkaz

             Teď jsem to zkusil a máte pravdu, s pomlčkou se opakuje, při podržení „a“ mi vyskočila nabídka všech možných znaků, které se u tohoto písmena dají použít. Takže jsme se vlastně jen vzájemně nepochopili :-)

  • avatar
    23. 05. 2012 (14:54)
    Trvalý odkaz

    Tipy na Mac mám rád, ale užitočnosť tohto mi zatiaľ nikto nevedel vysvetliť. Načo je dobré opakovanie písmen? Jedno jediné použitie v praxi. Neberte to ako hate koment. Len mi naozaj nič nenapadá…

    • avatar
      24. 05. 2012 (05:58)
      Trvalý odkaz

      Drtivou většinu tipů (a tento je jeden z nich) připravujeme na základě dotazů od čtenářů, někoho tedy způsob povolení staršího způsobu opakování zajímalo. Třeba sem napíše, k čemu toto využívá…

      • avatar
        26. 05. 2012 (22:02)
        Trvalý odkaz

        Je to jednoduche-opakovani se nejcasteji vyuziva napr. v chatu, kdyz pisete citoslovce, nebo ruzna emocialne zabarvena vyjadreni jako „Sakra, neeee“ nebo „Nooo, to je pekny“

Komentáře nejsou povoleny.