Obnova dat z Apple úložišť: karty, disky

Ztráta dat. Dvě slova, která nechce slyšet ani jeden z nás. V dnešní době plné elektronických pomocníků jsme doslova závislí na nejrůznějších úložištích službách a médiích. Ovšem nic není spolehlivé, a tak se čas od času z určitou formou ztráty dat potká každý.

Jak zprovoznit virtualizační nástroje v OS X 10.8 Mountain Lion

Velké množství aplikací pracuje po přechodu na OS X 10.8 Mountain Lion bez problémů. I zde je však několik vyjímek, mezi které patří na jedné straně programy velmi staré, a na straně druhé aplikace přistupující hluboko do útrob systému.

Jak automaticky připojovat síťové disky

Operační systém Mac OS X sice obsahuje hodně praktických vychytávek, se síťovými disky však má stále problémy. Přesněji řečeno stále neumí obnovovat připojené síťové disky po změně síťového připojení. Pokud často přecházíte se svým MacBookem například mezi prací a domovem, zařiďte si automatické připojování příslušných disků.

Jak zrychlit práci díky aktivním rohům obrazovky

Aktivní rohy jsou výbornou funkcí operačního systému Mac OS X. Jedná se o funkci, která umožňuje každému ze čtyř rohů vaší obrazovky přiřadit některou z často používaných funkcí, které pak vyvoláte pouze najetím kurzorem myší do příslušné ho rohu. Jeden příkaz za všechny: pokud jednomu z rohů přiřadíte například funkci zobrazení všech oken, je použití aktivního rychlejší, než použití příslušené klávesové zkratky. Tento tip funguje jak v aktuálním operačním systému Mac OS X 10.6, tak i ve starší verzi 10.4.

Jak na vestavěné rozpoznávání ručně psaného písma v Mac OS X

Zajímá vás, co musíte udělat, abyste mohli začít používat vestavěné rozpoznávání ručně psaného písma v Mac OS X? Zatímco ve výchozím nastavení je zablokována a povolí se pouze po připojení příslušného hardwarového zařízení. Anebo si můžete vypomoci jednoduchou aplikací.

Jak uspořádat nebo rozšířit panel nástrojů

V drtivé většině aplikací v systému Mac OS X máte možnost přizpůsobit panel nástrojů – tedy jeho horní část s ikonami nejrůznějších funkcí. Můžete zvolit jak jejich rozložení, tak i velikost nebo zobrazení. Jak na to Otevřete okno aplikace, jejíž panel nástrojů chcete upravit (v našem případě se jedná o okno Finderu). Klikněte na volné místo záhlaví pravým tlačítkem myši. V kontextové nabídce zvolte možnost Customize Toolbar (Upravit panel nástrojů). Přímo zde můžete také ovlivnit základní vzhled panelu, a to

Poznáváme Mac OS X: když si nemůžete vzpomenout na heslo

Pokud si nemůžete vzpomenou na heslo k některým službám, které pravidelně používáte, nezoufejte: systém je má všechny uloženy a můžete si je snadno z něj vytáhnout. Tedy samozřejmě za předpokladu, že ukládáte svá hesla do systémové klíčenky Keychain.

Jak připojit sdílené disky z počítačů s Windows

Operační systém Mac OS X obsahuje plnou podporu pro práci v počítačových sítích, jejichž součástí jsou také počítače s operačním systémem Windows. Připojit na Macu sdílený disk z počítače Windows není žádným velkým problémem. V aktuální verzi Mac OS X 10.5 Leopard uvidíte většinu počítačů v sítí pěkně přehledně ve Finderu v postranním panelu. Ovšem ne vždy se zde zobrazí všechny počítače v síti, především síťová úložiště a zdroje umístěné v jiné podsíti Finder zkrátka ukázat nemůže. V tomto tipu

Jak vypnout upozorňování při změně hlasitosti

Existují dvě možnosti, jak v Mac OS X změnit aktuální úroveň hlasitosti. Můžete použít tažení posuvníkem, který se objeví po kliknutí na ikonku reproduktoru v horní liště. Nebo můžete použít klávesnice nebo dálkového ovládání a měnit hlasitosti příslušnými tlačítky. Tato metoda je praktičtější, má však jednu výraznou nevýhodu: při každém stisknutí klávesy pro změnu hlasitosti vydá systém nepříjemně hlasitý zvuk. Při běžném zesílení nebo zeslabení zvuku to příliš nevadí, při sledování filmů vás hlasité lupnutí v tiché pasáži dokáže pořádně