Deník pacienta: sen každého hypochondra [Zkušenosti]
Zakládáte si pečlivě všechny zprávy od všech lékařů, které jste kdy navštívili? Máte kalendář plný připomínek na užívané léky? Máme pro vás tip.
Aplikace Deník pacienta, kterou vám přiblížíme v tomto článku, je vlastně takovou vlastní elektronickou zdravotní knížkou. Ovšem ne provozovanou pod taktovkou zdravotní pojišťovny s nejistou budoucností, ale vaší osobní uloženou přímo v iPadu. Ve vašem iPadu.
Za aplikací stojí agentura KAP CZ ve spolupráci s českou společností Code Creator. Tím je pro nás zajímavější, než podobné zahraniční aplikace, které také v App Storu nacházíme.
Po prvním spuštění je vhodné vyplnit o sobě a svém zdraví základní údaje. Nejde jen o jméno a bydliště, ale i prodělané nemoci nebo operace. Toto není bezúčelné, protože kdykoli v případě potřeby můžete tyto informace rychle vyhledat a buďto lékaři přečíst přímo z displeje iPadu, nebo může odeslat prostřednictvím emailové zprávy. Je to praktické v případě návštěvy nového specialisty, který si vypracovává vaši předchozí analýzu. Vy ji tak nemusíte stále a znova lovit z paměti.
[HTML1]
V základu se aplikace člení do sekcí. Sekce Moje údaje poskytuje přehled záznamů z měření, lékařské zprávy, připomínky, plánovaná i absolvovaná vyšetření. Záznamům lze přidávat data a poté si je prohlížet přímo v kalendářovém rozložení.
Sekce Moje léky pomáhá všem, kteří musí pravidelně užívat předepsanou medikaci. Můžete si zde nadefinovat předepsané léky, prodělaná i očekávaná očkování i alergie. Ty slouží jako alergický kalendář, do kterého si budete zaznamenávat své alergické reakce v průběhu roku, a tyto informace pak vašemu alergologovi pomohou vyhodnotit celou sezónu.
Sekce Moje měření v základu obsahuje moduly pro sledování BMI, menstruační kalendář a Mikční deník. Právě v této části se projevuje modularita aplikace, protože autoři slibují další přidávání nových měřících modulů pro záznamy např. měření glykémie či vysokého krevního tlaku.
Zajímavá je také sekce Moje informace. Zde uživatel najde zajímavé odkazy z oblastí souvisejících se zdravím a zdravým životním stylem. Potěší i možnost si své záložky uchovat na jednom místě. V další verzi autoři slibují např. dětské očkovací schéma pro maminky.
Poslední sekcí, která si zaslouží zmínit, jsou Lékařské zprávy. Tyto zprávy dostáváme po vyšetření u lékařů všichni a ve většině případů bychom je měli doručit našemu obvodnímu nebo ošetřujícímu lékaři. Pokud také patříte mezi ty, kteří si zprávu mezitím skenují a zakládají do vlastního archivu, pak vás právě tato sekce potěší. Danou zprávu si zde můžete přímo vyfotit svým iPadem (nebo ji vybrat v systémové galerii, pokud jste si ji vyfotili již dříve) a automaticky ji budete mít archivovánu na jednom místě.
Aplikace je přehledná, plně lokalizovaná do češtiny a snadno se v ní zorientujete a budete ji používat. Ovšem použitá grafika a rozhraní by si zasloužilo lehkou modernizaci, protože v současné verzi připomíná klasické databázové aplikace z let dávno minulých. Zde jde však jen o můj subjektivní pocit, jiný uživatel může mít jiný názor.
Data lze zálohovat na webové úložiště, kde si je můžete stáhnout na lokální disk i importovat do nového iPadu pro případ, že si časem pořídíte nový tablet. Prozatím zde schází možnost exportovaná data prohlížet, editovat s následnou automatickou synchronizací přímo do tabletu.
Aplikace lze stáhnout ve dvou verzích. Verze Lite je zdarma. Plná verze stojí 4,49 EUR a umožňuje evidovat více pacientů v jedné aplikace, můžete tak mít celou svou rodinu v jednom iPadu. Autoři připravují i verzi pro tablety s operačním systémem Android.
Aplikace: Deník pacienta (Lite | Plná)
Zaměření: zdravíLíbilo se: modulární koncepce, externí zálohování, archivace lékařských zpráv
Nelíbilo se: uživatelské rozhraní, nemožnost prohlížet data přes webHodnocení: 4/5
Cena: zdarma / 4,49 EUR
Kompletní fotogalerie
„Je to praktické v případě návštěvy nového specialisty, který si vypracovává vaši předchozí analýzu.“ Nemá to být anamnézu místo analýzu ?