Deset důvodů pro a proti instalaci iOS 4.2 do svého mobilního Apple zařízení
Včera vydaná finální verze operačního systému iOS 4.2 přináší zajímavé nové funkce a také vyvolává diskuse na téma zda novinku instalovat nebo ne. Pojďme si do toho zkusit vnést trochu světla.
Přestože je iOS 4.2 dostupný jak pro iPady, tak i iPhone a iPod touch, přináší pro každý z těchto přístrojů jinou porci novinek. Nejvíce změn se týká především majitelů iPadů, tudíž logicky většina důvodů „pro“ a „proti“ bude tak cílit právě na ně.
Proč přejít na iOS 4.2?
- Česká klávesnice a lokalizace
ano, konečně si s vámi váš iPad bude moci povídat v češtině a nebudete muset lovit příruční slovník vždy, když se objeví nějaká neznámá hláška operačního systému. Česky lze psát také na on-screen klávesnici, i když velmi nešikovně, nepohodlně a pomalu. Skvělá je ale podpora externích klávesnic, a to jak těch připojovaných přes Bluetooth, tak kabelem – ty fungují zcela správně bez jakékoli odlišnosti od standardu. - Multitasking
skvělá věc, pokud ji podporují aplikace. Je to skvělé, pokud si prohlížíte webovou stránku, na chvíli si odskočíte vyřídit elektronickou poštu a po návratu jste tam, kde jste skončili bez toho, aniž by se stránka opět zdlouhavě načítala. Je však škoda, že takto korektně se chovají spíše prohlížeče třetích stran a Safari za toto příliš pochválit nemůžeme.
[HTML3] - Vylepšený email
pokud používáte více emailových účtů a přes elektronickou poštu řešíte kde co, pak budete z nového Mailu nadšení. Skvělé je zobrazení příchozích zpráv ze všech účtů v jednom pohledu a časem si zvyknete také na sdružování konverzací podle vláken. - Složky pro aplikace
toto je sice hezká drobnost, ale pomáhá držet pořádek na ploše. Přestože si pořád myslím, že na iPadu se plýtvá prostorem a těch ikon by se vedle sebe vešlo více, je toto alespoň nějaká náplast na roztahanost UI. - Bezdrátový tisk a přehrávání
toto je věc, kterou vám přátelé s jinými smartphony budou zřejmě závidět, i když to nedají znát. Pokud jste v dosahu některé z podporovaných tiskáren nebo jen vašeho Maca s povoleným sdílením tiskáren můžete webovou stránku, dokument nebo email vytisknout přímo z iPhonu nebo iPad jedním klepnutím.
+ bonus navíc: automatické vyhledání aneb Find my iPhone. Služba, díky které najdete zapomenutý iPhone, iPod nebo iPad během okamžiku. Podívejte se, jak funguje a jak ji nastavit v tomto našem článku.
[HTML1]
Proč nepřejít na iOS 4.2?
- Hardwarový přepínač na iPadu
toto je věc, která nás vytáčí nejvíc – přepínač na boku iPadu, který sloužil jako skvěle praktický a dostupný zámek otáčení přepínání displeje má novou funkci – a sice pouze vypnutí zvuku. Duplikuje tak funkci podržení tlačítka pro snížení hlasitosti (které je hned vedle) a navíc jej ne všechny aplikace plně podporují a především hry a přehrávače videa a hudby stav tohoto přepínače zcela ignorují. Proč Apple, proč? - Máte iPhone 3G
pokud máte ještě iPhone 3G a setrváváte na iOS 3.x kvůli rychlosti, zbystřete. Přestože je na tomto přístroji iOS 4.2 rychlejší než iOS 4.1, na rychlost 3.x stále nemá, i když se jí již hodně přibližuje. - Máte jailbreak
jako u každé jiné novinky je i zde problém s provedením jailbreaku. Pokud je pro vás toto důležité a používáte alternativní aplikace ze Cydie, vydržte pár dnů – postup pro jailbreak zařízení s iOS 4.2 je již znám a je jen otázkou času, kdy bude připraven uživatelsky přívětivý instalátor. - Multitasking
ne, opravdu jsme se nezbláznili – Multitasking, tedy podpora pro běh programů na pozadí, je současně výhodou i nevýhodou, především tedy nově pro majitele iPadů. Nevěřte totiž Applu, pokud tvrdí, že aplikace na pozadí spí a nic nedělají. Není to prostě pravda – takhle se chovají pouze nové aplikace upravené pro iOS 4.x, s těmi staršími je to horší. A aplikace, které se zkrátka uspat nenechají, stále běží – z vlastní zkušenosti mohu zmínit například VNC klienta, který zůstává aktivní a stahuje data na pozadí jako by se nechumelilo. Vy se pak budete divit, proč máte ráno zcela vybitý iPad, když byl večer zcela nabitý a před spaním jsme pouze chvíli kontrolovali dění na vzdálené obrazovce vašeho počítače v pracovně. A stejně se chová mnoho dalších aplikací. - Nemáte rádi novinky
pokud patříte mezi ty, co na novou verzi přecházejí až jako poslední a až poté, co se všude v okolí přesvědčí o použitelnosti, pak vyčkejte. Přestože vývojáři již iOS 4.2 nějakou dobu testují, přeci jenom veřejné vydání je něco jiného a pokud byste nainstalovali novinku druhý den po jejím vydání, mohlo by to mít neblahé účinky na kvalitu vašeho spánku.
[HTML2]
na funkci Air Print staci pripojit USB tiskarnu do Airport Express?
Ne… Musíš mít tiskárnu která AirPrint podporuje…Těch je zatím jen pár od HP, ale další výrobci by měli přibývat…
Nesouhlasim:
„Česky lze psát také na on-screen klávesnici, i když velmi nešikovně, nepohodlně a pomalu.“
S cestinou se pise velmi dobre. Samozrejme, lepsi by byla vlastni rada klaves, ale zpusob, ktery pouzil apple, tj. prvne znak a pak bud hacek nebo carku je velice, velice intuitivni. Nechapu, ze na PC to funguje opacne!
Co se tyce Safari – me Safari zalozky NENACITA znova. Dela tak pouze v pripade, kdy neni volna pamet, aby je tam mohl drzet.
Musím oponovat. Na cokoli delšího než tweet nebo krátký mail je pro
české psaní v podstatě nepoužitelná (rozuměj: strašně pomalá). Tvorba
souvislého českého textu bez externí klávesnice je nemyslitelná – s
českou klávesnicí nikdy nedosáhnu mé obvyklé rychlosti, vždy budu
násobně pomalejší :(
Musim rict ze od te doby co mam iPhone tak nepisu hacky a carky pro jistotu vubec. Jako kdyz chci psat. Kdyz si s tim chci davat tu umornou praci tak je delam. Problem je taky ten se mi to pak prenasi i na psani na PC. Ze uz proste hacky a carky psat nechci.
Ale to prece nevyvracim. Jen rikam, ze ten zpusob, co Apple pouzil, je lepsi, nez kdyby bylo potreba vkladat hacky/carky pred danym znakem.
No podle standardu to neni, ale proc ne…
Ono to ale u jinych klavesnic neni jiny. U nemecky kdyz pisete prehlasky nebo ostry s tak to taky chvilku trva. Je to proste jinaci. Jedina plnohodnotna klavesnice by podle vas byla anglicka.
A ta ceska neni paskvil, je to dobre promysleny, jak psal vise uz kolega. Jediny minus je, ze tecka a carka nejsou na ty prvni strane klavesnice.
vypadá to že api na ipadu nemá funkci pro mute ale jen pro vol=0 protože to tlačítko mělo původně blokovat otáčení displeje. takhle sice způsobí ikonku přeškrtntého repráčku, ale protože nastavení mute chybí, reproduktor hraje dál. Není to chyba aplikací ale globálního nastavení a chtělo by to patch.
Lepsie by bolo, keby nad pismenom P, alebo nad klavesou delete v ceskej a slovenskej klavesnici vytrcala este jedna klavesa na dlzne a so shiftom makcene. Ako na beznej klavesnici. Inak sa pohodlne pisat neda. Preto teraz pisem bez diakritiky.
Inak je iOS 4.2 vyborny. Teda okrem toho mute switchu.
Prosim na prvnim videu z ukazkou prace na iPadu je nadherne modre pozadi a vlevo pekna slecna…moc se mi libi je mozne link na fotku?