Adobe oznámilo vydání HTML5 video přehrávače. Začíná mrznout peklo?
Čtete správně: společnost Adobe oznámila dostupnost HTML5 Video přehrávače na svém Adobe Dreamweaver Team blogu. Ten umožňuje vkládat do stránek videopřehrávač ne ve flashi, ale v HTML5.
HTML5 a využití tagu <video> je v poslední době velmi populární, například jde v podstatě o jediný podporovaný způsobe přehrávání webových videí na iOS zařízeních. Ovšem problémem současné implementace tohoto tagu je skutečnost, že každý prohlížeč jej interpretuje odlišně (některé navíc obsahují v jeho obsluze nepříjemné bugy, jako například desktopové Safari) a navíc není možné přehrávat obsah uložení v H.264 kodeku v některých prohlížečích (například Firefox nebo Opera). Je to takové dokonalé zmatení jazyků.
Adobe doposud všude prosazující vlastní Flash však tentokrát přichází s vlastním řešením: vlastním HTML5 Video Player widgetem. Ten je dostupný zdarma a k jeho použití není zapotřebí mít nainstalován Dreamweaver. Vystačíte si pouze s aplikací Widget Browser, jejímž prostřednictvím widget stáhnete do svého počítače a následně použijete pro generování obsahu pro své stránky. Vše vypadá takto:
Samozřejmě je možné měnit styl ovládacích prvků a javascriptové pozadí se postará o ošetření bugů v jednotlivých prohlížečích při zpracování HTML5 videa. Tím se zbavíte jednoho problému, druhý však setrvá: aby totiž vaše HTML5 video mohli sledovat diváci na všech platformách a prohlížečích, musíte jej mít uloženo hned ve třech formátech: H.264, WebM a OGV. To je obrovská nevýhoda ve srovnání s přehrávání prostřednictvím flashového přehrávače, který zvládne přehrát jedno jediné video ve všech prohlížečích. A pokud děláte videí hodně, bude pro vás trojnásobný objem dat velkým problémem pro nasazení této technologie.
A ano – to je také způsob, proč jsme pro videa byli nuceni začít používat YouTube: jeden díl Apple novinek má v plném rozlišení něco přes 100 MB a pro zajištění podpory všech systémů by jeden díl zabral více než 300 MB. A vzhledem k počtu odvysílaných dílů bychom nyní museli držet datový sklad o velikosti sedmi gigabajtů (a to nepočítám ostatní videa, s nimi by potřebný prostor vycházel na více než čtyřicet gigabajtů). A to je obrovský rozdíl, bohužel. Rozšíření HTML5 videí tak brzdí neochota výrobců prohlížečů dohodnout se na jediném společném formátu videa.
Ale ať je to jakkoli: je zajímavé sledovat, že i Adobe začíná koketovat s touto novou technologií a připravuje pro ni nástroje. Lze za tím spatřovat snahu Adobe nenechat si ujet vlak také v této oblasti? Nyní máte možnost si ji vyzkoušet na vlastní webu také a zdarma.
40gb dat? tak to je jasne, to by ste museli kupit 27 778 tri a pol palcovych diskiet
Jde spis o to, ze na serverech je ukladani dat drazsi, nez na
desktopu. Tak to kolega myslel…
A to dost podstatně… když sečtu videa u všech našich projektů, mají cca 4 gb a stačí nám relativně běžnej hosting. S 12 Gb by to bylo podstatně dražší.
Osobne aj tak vsetko vacsie najprv stahujem z youtubu pomocou nejakeho pluginu v prehliadaci (ktory ukaze priame linky na MP4 verziu) a nasledne pozeram napr. v Moviste. => skoro ziadne vytazenie procesoru, ticho na vetrakoch a studeny notebook.
Nechapem preco trh tlaci prehravanie videi embedovanych v strankach. A ked uz, tak to aspon nenapisat tak prasacky aby to v prehliadaci zralo nasobnie viac energie ako mimo neho. Napr. aj ked prehravam H264 video pomocou HTML5 napr. v chrome, tak to vytazuje viac CPU ako mimo neho. Greenpeace by mal urobit studiu, kolko elektriky sa na svete zozere zbytocne len kvoli tomu ze video je embedovane vo flashi.
Gr