iPod nano 2010: je to nano, nebo není? (Zkušenosti + video + obsáhlá fotogalerie)

Multimediální přehrávač iPod nano šesté generace nám při svém představení doslova vytřel zrak – něco takového jsme zkrátka nečekali ani v nejdivočejších snech. Dokázal si za dobu testování získat naše srdce?

Kapitola čtvrtá: iPod nano 2010 jako hudební přehrávač

Je bez debaty, že právě přehrávání hudby je primárním účelem testované novinky. Nejde totiž již o multimediální přehrávače, ale „jen“ o přehrávač hudební. Okolo hudby se také pohybuje většina funkcí.

Na své skladby můžete nahlížet prostřednictvím funkcí Seznamy (zobrazí vámi definované playlisty), Puštěné (zobrazí aktuálně přehrávanou skladbu), Interpreti (zobrazí seznam autorů), Mixy Genius (známá funkce kombinující skladby podobného stylu a žánru), Skladby (vypíše všechny skladby bez rozdílu), Alba (zobrazí přehled hudebních alb), Žánry (umožní volbu skladby podle hudebního žánru) a Skladatelé (uvidíte seznam skladeb podle jejich autorů, ne interpretů). A nakonec je zde možnost Podcasty, která si poradí také s videi ve formátu .MP4 – ale pozor, z videí dokáže přehrávat pouze zvuk. Pokud tedy odebíráte videopodcasty, v iPodu nano si je přehrávat můžete coby podcasty zvukové.

[HTML3]

Zde je vhodná doba pozastavit se nad lokalizací – výše zmíněný název „Puštěné“ není můj šlendrián při opisování názvu položky, ale skutečně použitý termín. O jazykové správnosti a vhodnosti si laskavý čtenář udělá názor sám.

Posun v seznamech je překvapivě rychlý a přehledný i přes použitý malý displej. Mezi skladbami můžete běžně kineticky skrolovat jako seznamy na iOS přístrojích, mimo to ve jmenných seznam pak můžete tažením při pravém okraji přeskakovat přímo mezi jednotlivými písmeny. Klepnutím na skladbu spustíte její přehrávání.

Při přehrávání skladby uvidíte na displeji úvodní obrázek alba, který však po minutě zmizí s vypnutím displejem. Klepnutím na tento obrázek vyvoláte ovládání přehrávání, k dispozici máte možnost play/pause a přeskakování vpřed a vzad. Tažením prstem se pak můžete přenout na druhou obrazovku, kde můžete nejen rychle posouvat přehrávání v rámci příslušné skladby, vyvolat podobné skladby prostřednictvím Genius funkce nebo zapnout náhodné přehrávání. Pokud navíc na úvodní obrazovce klepnete na malý symbol písmena i, přenesete se do seznamu příslušného alba a navíc získáte možnost ohodnotit skladbu jednou až pěti hvězdičkami.

S povděkem kvituji, že i novinka stále nabízí užitečnou funkci shake-to-shuffle pro rychlé přepínání skladeb.

Funkce předčítání skladeb VoiceOver je zde spíše do počtu, příliš praktická není a zřejmě ji brzy vypnete. Jedná se totiž o trochu jiný VoiceOver, než jaký znáte z iPodu shuffle. A není to ani nic překvapivého i vzhledem k tomu, že v nabídce najdete VoiceOver v sekci nazvané Zpřístupnění zahrnující právě položky po pomoc osobám se zrakovým postižením.

VoiceOver totiž čte nejen název skladeb, ale všech prvků na displeji. Když jej zapnete, uslyšíte vše, co se na obrazovce děje. Pokud se zobrazí dialogové okno, uslyšíte například: „Okno. Důležité. Odpočet skončil. Tlačítko. Zrušit. OK. Tlačítko“. Zkrátka jde o funkci pro použití zrakově postiženými a jiné využití není praktické.

Praktické zkušenosti potvrzují původní obavy, a sice že iPod nano 2010 je přehrávač, který je bez vizuální kontroly displeje obtížněji použitelný, než klasický iPody s ovládacím kolečkem. Většinu funkcí totiž bez toho, aniž byste viděli na displej, nezvládnete. Narazíte ale i na další problémy: displej je opravdu spíše malý a ne vždy se trefíte na požadovaný prvek na poprvé (například o právě zmíněném hodnocení skladeb to platí téměř vždy). Pokud máte upocené ruce, vypadá brzy displej jako suvenýr z daktyloskopického kongresu. Pokud máte ruce znečištěné například prací, brzy si displej poškrábete (první vlasové vrypy se na testovacím kousku objevily již třetího testovacího dne). Pokud máte v zimě ruky v rukavicích, musíte je nejdříve sejmout.

A když jsme u té zimy: mějte na paměti, že optimální provozní teploty by neměla klesnou pod bod mrazu, tudíž v zimě byste iPod neměli nosit volně na oděvu. To znamená jej skrýt například v kapse, což znamená opět ztíženou manipulaci. Zkrátka se nemohu ubránit pocitu, že WOW efekt u nového nana při návrhu přebil praktičnost použití. Na druhou stranu je to však i omluvitelné, protože právě efekt úžasu je to, co prodává.

Přehrávaná hudba je kvalitativně někde mezi iPodem Classic a iPodem touch čtvrté generace. Myslím to pochopitelně tak, že zatímco Classic zní jednoznačněji kvalitněji, iPod touch je na opačném konci spektra a iPod nano je jen kousek od něj a na Classic jim zkrátka lecos chybí. Tato skutečnost však není pro primární cestovní přehrávač na škodu, protože jsou zde dvě věci: s dodávanými sluchátky žádný rozdíl nepostřehnete (i kdybyste měli uši jako netopýr) a také při běhu městskými ulicemi hladina okolního zvuku spolehlivě všechny rozdíly smaže. Tím narážím na další věc: sluchátka u iPodů jsou již dlouhodobě spíše slabším článkem těchto přehrávačů a novinky na tom nic nemění. Navíc s nanem nedostanete sluchátka s dálkovým ovládáním, což je rozhodně škoda a u tohoto typu přehrávače by byla velmi užitečná.

Kapitoly článku:

 1. iPod nano v proměnách času
 2. Jaký je iPod nano 2010
 3. Výbava a ovládání
 4. >> iPod nano 2010 jako hudební přehrávač
 5. iPod nano 2010 jako parťák na sport
 6. iPod nano 2010 jako náramkové hodinky
 7. Zhodnocení a závěr
 8. Kompletní fotogalerie

15 komentářů: „iPod nano 2010: je to nano, nebo není? (Zkušenosti + video + obsáhlá fotogalerie)

 • avatar
  23. 09. 2010 (22:06)
  Trvalý odkaz

  Pomerne zvlastni, ze na iPod nano predchozich generaci existuji v oficialni App Store hry, na ipody s click weel i kdyz take nemaji iOS. Nechapu jak tedy muzete rict, ze nelze ocekavat prichod aplikaci nebo her a zduvonit to tim ze ma stejny typ firmware jako prdechozi ipody nano….
  Opravdu jste zkouseli behat treba dve hodiny? trenovat jako profesionalni sportovec nebo jako vykonny rekreacni sportovec? opravdu vam pri prudkem behu nevadi sluchatka vedouci ze zapesti k usim? jste si jisty tim ze pri spravnem behu natahujete ruce pouze tak ze nevadi sluchatka? …. velmi zvlastni cely tym profesionalnich basketbalistu to takto testoval a vsem to vadilo…

  • avatar
   24. 09. 2010 (05:20)
   Trvalý odkaz

   Na tom není vůbec nic zvláštního: předchozí generace tak byly navrženy, toto je zcela nový kousek, který s clikwheel platformou nemá nic společného. A můžeme to říci jednoduše proto, protože to víme a pro tuto generaci multidotyk. nana není softwarové rozšíření v plánu..
   Ano, dvě hodiny jsme zkoušeli. Jako profesionální sportovec? Ale kdeže, takové ambice nemáme. Při běžném rekreačním běhu nebo jiné pohybové aktivitě v tom problém opravdu nebyl: kabel byl provléknut okolo pásku a poté rukávem vnitřní stranou trikotu až k uším. Věřím ale, že vrcholoví sportovci mohou mít jiné preference, přeci jenom ale tvoří zanedbatelnou minoritu (bez urážky)…

  • avatar
   24. 09. 2010 (06:50)
   Trvalý odkaz

   Bez si na tu svoji ubohou stranku a neotravuj tady

 • avatar
  24. 09. 2010 (07:55)
  Trvalý odkaz

  Nechápu, proč připojujete k iPodu ten obrovský Nike+ příjmač, když iPod Nano (současná i předchozí generace), iPod Touch i např. iPhone 3gs mají v sobě příjmač zabudovaný a nic se připojovat nemusí. Stačí jen mít čip do boty a můžete běhat. Z tohoto důvodu mi veškeré fotky i vážení s příjmačem přijdou zbytečné…

  • avatar
   24. 09. 2010 (08:01)
   Trvalý odkaz

   Pripojujeme jej proto, protoze nemate pravdu – na rozdil od predchozi
   generace soucasne nano prijimac systemu Nike+ neobsahuje. To je prece
   naprosto zrejme, jinak bychom jej nepripojovali prece :)

     • avatar
      25. 09. 2010 (07:33)
      Trvalý odkaz

      To je vážně hrozná škoda, přišlo mi skvělé, že k Nanu minulé generace se nemusí nic připojovat. To je fakt krok dozádu a tento model jsem si chtěl koupit právě kvůli menším rozměrům a Nike+…

 • avatar
  24. 09. 2010 (10:46)
  Trvalý odkaz

  Díky za článek, fotky a všechno. Potvrdili jste správnost mého odhadu, že v tomto případě jde o vývojový krok stranou + 2 kroky zpět, jakož i správnost rozhodnutí jít si honem koupit Nano 5. generace, které lze dostat ve slevě za příjemnou cenu. Jsem maximálně spokojen a pokud někdo v nejbližší době plánujete nákup iPodu (Nano), doporučuju jednoznačně starší model.

 • avatar
  24. 09. 2010 (14:47)
  Trvalý odkaz

  Hele za rok bude iPod Nano s jemejsim displayem a bude umet prehravat video. Pokud to tedy neni kvuli baterii. Jinak neprakticke mi prijde to Nike plus je to moc velke k tomuto prehravaci. Chtelo by to integrovat XD

  • avatar
   24. 09. 2010 (15:50)
   Trvalý odkaz

   Video prote neni kvuli fyzickym rozmerum displeje – i postovni znamka
   je realne vetsi, nedoveu si predstavit tam cokoli sledovat…

   • avatar
    24. 09. 2010 (16:15)
    Trvalý odkaz

    Aha no to je zajimave. No tak i bez toho to musi bejt super prehravac hudby. BTW: prvni nano nemel a nema plastovou predni cast. Mel ji sklenenou pripominajici tehdejsi iMac. Proste tam bylo prez nej sklo a jiny bylo jen kolecko. Jednolite sklo a pod nim display a okolo barva. Hodne to pripomina reseni iPhonu 4 kde tak kryta i zadni cast.

    • avatar
     24. 09. 2010 (17:04)
     Trvalý odkaz

     Je to nejaky akrylat, takze to ma bliz k plastu nez sklu – zkuste do
     nej rypnout spedlikem, sklo to vazne neni :)

 • avatar
  07. 01. 2011 (21:27)
  Trvalý odkaz

  Ve středu jsem tento iPod nano připojil k PC… sinchronizoval jsem ho, abych si přetáhl nějakou novou hudbu. Všechno proběhlo v pořádku. IPod jsem vypojil a dal do šuplíku. Druhý den jsem si vzal sluchátka, zapojil a zapnul iPod. Netuším, jestli je to díky nové verzi (?) nebo díky sluchátkům s mikrofonem, ale mám tam nyní i diktafon, který jsem zde až do teď neměl… A jinak s Ipodem nano jsem velice spokojený, nosím ho jako hodinky a vážně bezva!

Komentáře nejsou povoleny.