Jak přeuložit MKV do MOV rychle a jednoduše

Uživatelé nového operačního systému Snow Leopard získali v podobě přehrávače QuickTime Player X neuvěřitelně silný nástroj usnaňující nejednu náročnou operaci. Jednou z nich je přeuložení filmů ve formátu MKV do systémového MOV.

Kontejner Matroska (soubory s příponou MKV) se často používá pro uchovávání videa ve vysokém rozlišení. Přestože většinou obsahují standardní video i audio, bez pomoci externích kodeků z rodiny FFMPEG jej na Macu přehrát nedokážeme. Toto řešení má však jednu nevýhodu: pro přehrávání videa se nepoužívá akcelerace grafickou kartou, ale veškerou práci odedře samotný procesor. Jednoduchou změnou kontejneru však lze tato videa přehrávat přímo v QuickTime Playeru a to bez jakékoli ztráty kvality.

Ptáte se, proč toto všechno postupovat? Důvodů je hned několik: akcelerované video přehrajete s minimální zátěží procesoru a tedy s menší teplotou (což znamená tišší chod) i menší spotřebou (což znamená vyšší výdrž na akumulátory při přehrávání videa). Při převodu popsaném v tomto postupu se nezmění ani jeden bajt zvukové nebo videostopy, tudíž nedojde k žádné degradaci původní kvality videa. A doslova nutností je u videí v plné HD rozlišení…

Tento tip je ověřen jako funkční v prostředí Mac OS X 10.6 s přehrávače QuickTime Player X a aktuálním balíkem kodeků Perian. Poděkování patří uživateli franta, který na tuto funkcionalitu upozornil v diskusním příspěvku.

Jak na to

  1. Otevřete film uložený v kontejneru MKV v přehrávači QuickTime Player X a vyčkejte, než jej přehrávač zindexuje – poznáte to podle postupujícího černého pruhu v ovládácím panelu přehrávače,
    (01) Stargate.Universe.S01E05.REPACK.720p.HDTV.x264-SiTV.mkv
  2. nyní zvolte File -> Save As (Soubor -> Uložit jako),
    (02) Apple
  3. zadejte umístění filmu a nezapomeňte v rozbalovací nabídce Format zvolit položku Movie (Film), vše potvrďte kliknutím na tlačítko Save. Za minutku bude film přeuložen do korektního formátu (rychlost této konverze limituje pouze rychlost vašeho pevného disku, procesor je v tomto převodu nedůležitý).
    (03) QuickTime Player
  4. Hotovo!

Upozornění: tento tip funguje skutečně pouze ve Snow Leopardu. Pokud používáte starší verzi systému, použijte pro stejnou konverzi trochu náročnější postup popsaný v příspěvku Jak přeuložit MKV do MOV bez konverze.