Herní systém Steam uvolněn pro Mac, hra Portal dočasně zdarma (První zkušenosti)

Hrajete rádi hry a prozatím jste kvůli nim museli držet na disku také Windows? Již nemusíte – Valve právě uvolnilo systém Steam také pro operační systém Mac OS X.

Steam je distribuční platforma, která umožňuje nákup, on-line distribuci a hraní her společně s dalšími hráči. Jejím prostřednictvím se dá aktuálně pořídit více než tisíc her a používá ji více než pětadvacet milionů uživatelů.

Přístup k platformě Steam je nyní možný i z platformy Mac OS X prostřednictvím nativního klienta, jehož nabídka funkcí je plně srovnatelná s verzí klienta pro operační systém Windows. Mírně omezená bude prozatím pouze nabídka her: ty se budou pro Mac OS X převádět postupně.

V současné době je pro Mac OS X dostupných celkem 63 her přímo v systému Valve – tedy stačí je pouze on-line zakoupit a stáhnout. Kromě již zmíněné hry Portal, která je dočasně k dispozici zdarma, zda najdete zajímavé hry typu Civilization (cena 19.99 Eur) nebo adventury Indiana Jones (cena 8,99 Eur).

Valve také uvedlo, že nové hry se budou objevovat jak pro Windows, tak i pro Mac OS X a že jablečný systém bude považovat za primární při budoucím vývoji aplikací. Hry budou plně nativní, nepůjde o žádné emulace, jak tomu bylo často doposud.

A nyní to praktické: jak Valve pro Mac OS X získat? Stahujte instalátor aplikace z tohoto odkazu a nainstalujte. Po spuštění se přihlaste ke svému účtu nebo si vytvořte účet nový. Poté již můžete stáhnout hru Portal zdarma nebo zakoupit některou z nabízených her.

V průběhu testování jsme systém zkoušeli na novém MacBooku Pro s procesorem Core i7 a grafickou kartou nVidia GeForce GT 330M a vše fungovalo výborně. Na starším redakčním Macu mini s grafickou kartou Intel GMA950 hry nefungují, protože tato grafická karta nepatří společně s GMA3100 k podporovaným kartám. Na velmi rozšířené integrované grafické kartě nVidia GeForce 9400M jsou tituly hratelné, tedy samozřejmě s rychlostí odpovídající výkonu této karty.