Apple si začne vyrábět procesory: koupí AMD

Pokud vás tento nadpis zvedl ze židle, opět se posaďte a čtěte dál. Řekneme si, proč navržený scénář není tak nereálný, jak by se mohlo zdát.

Před pár dny se objevila informace, že Apple vede vrcholné jednání s představiteli AMD. Komentátoři z toho vyvozují, že Apple plánuje použít platformu AMD/ATI v některé z příštích řad svých produktů (SuperApple.cz informoval). Je zde ale ještě jiná možnost: a sice že obě společnosti jednají o něčem úplně jiném.

Oč jde? Začněme trochu obšírněji. Již před časem jsme v jednom z vydání našich Apple novinek informovali, že Steve Jobs na jednání s akcionáři uvedl, že si Apple drží hotovost ve výši pětadvaceti miliard dolarů pro opravdu velkou a riskantní akvizici. Víme tedy, že Apple plánuje nákup (pravděpodobně) nějaké společnosti.

Otázkou tak zůstává, co by Apple mohl koupit. Co by tak nejvíce potřeboval? Objevily se informace, že by to mohla být společnost Adobe a cílenými útoky na Flash se Apple snaží snížit její hodnotu. Což není moc pravděpodobné – při pohledu do současného portfolia Adobe v něm nenacházíme technologii nebo produkt, který by Apple potřeboval.

Jiná je však situace v oblasti hardwaru. Již v případě iPadu se Applu vyplatila sázka na vývoj vlastního procesoru a názorně tak dokázal, že v případě, že má k dispozici příslušnou technologii (získanou nákupem společnosti PA Semi), dokáže vyvinout i základní hardwarové prvky, jako ji čipset nebo procesor.

A teď mě sežerte, ale: nejlogičtější akvizice je koupit společnost vyvíjející a vyrábějící čipy na platformě x86 (tedy vlastnící licenci na x86), čipsety i grafické řešení. Někoho, kdo má technologie, patenty i vývojáře. A kdo se nabízí více, než právě AMD?

Protože proč AMD? Protože vlastní vše, co jsme si řekli. A navíc aktuálně není AMD příliš drahé: podle aktuální hodnoty tržní kapitalizace (de-facto udává tržní cenu společnost, respektive hodnotu všech vydaných akcií, i když cena, za kterou jde danou společnost koupit, bývá často i nižší) je cena AMD 6,79 miliard amerických dolarů. To není mnoho vzhledem k tomu, že víme, že Apple má v hotovosti 25 miliard dolarů na akvizici. Tudíž dostatek jak pro nákup, tak pro následné vyrovnání všech pohledávek a vývoj čipů potřebných pro vlastní notebooky a počítače.

Vsuvka: proč si nemyslím, že Apple nesáhne spíše po společnosti VIA Technologies? Ze dvou důvodů: aktuální nabídka ATI je zajímavější než S3, ale hlavně je VIA Technologies aktuálně dražší než AMD – podle hodnoty všech vydaných akcií se její hodnota pohybuje okolo hranice 11,9 miliardy dolarů. Proč tedy raději nekoupit vše potřebné v jednom balíku za výhodnější cenu?

Proč by to Apple dělal?

 1. Steve Jobs nesnáší závislost
  Víme, že Jobs není rád na někom závislý a věří, že vše si nejlépe udělá sám. Prokázal to při vývoji procesoru A4 pro iPad, který je nejen dostatečně rychlý, ale i úsporný. A současné chování Intelu a jeho diktování podmínek ohledně procesorů Core i5/i7 je něco, co se Jobsovi prostě nedělá. A víme také, že Jobs si v businessu nedělá servítky: stejně, jako zavrhnul IBM pro jeho neschopnost vyhovět jeho požadavkům, udělá stejné rozhodnutí znovu.
 2. Má peníze a krize na konkurenty dolehla
  Díky celosvětové finanční krizi je hodnota společností v branži příjemně nízko. Víme, že Applu se daří (jeho hodnota je aktuálně oceňována na 213,03 miliard dolarů) a že má připravenu velkou částku v hotovosti (25 miliard dolarů).
 3. Vše pod jednou střechou
  Víme, že Apple má rád kontrolu nad celým ekosystémem svých produktů. V současnosti má zcela pod palcem iPad a brzy i iPhone a mít zcela pod kontrolou i divizi počítačů (tedy vyvíjet si procesory, čipsety i grafické karty) je něco, co by si Apple jistě přál.
 4. Hardware zkrátka umí
  Víme, že Apple dokáže vyvinout i základní hardwarové komponenty přesně podle svých představ – a teď nemám na mysli pouze Apple A4 v iPadu, ale například i čipset v nových MacBookcích Pro (který není běžně dodávaný Intelí, ale upravený Applem pro lepší podporu přepínání grafických karet za chodu). A víme, že umí vyvíjet čipy za přijatelných nákladů – podle dostupných informací stál vývoj čipu A4 „pouze“ miliardu dolarů bez nákladů na koupi společnosti SA Semi (udává se částka 278 milionů dolarů).
 5. AMD má všechny potřebné technologie a patenty
  Již jsme to zmínili: AMD umí vyrobit vše od procesoru přes čipset až po grafiku. Například velmi nadějně vypadá platforma LIana, která by se mohla stát základem budoucího vývoje Applu.

Proč by to Apple nedělal?

 1. Licenci na x86 vlastní AMD a její přenosnost je sporná
  Licenci na architekturu x86 vlastní Intel a AMD ji pouze poskytuje. Intel by tak zákonitě začal proti této akvizici bojovat. Ale chtěl by Intel tuto licenci opravdu odejmout? Podle všeho ne – Intel při své velikosti potřebuje alespoň nějakou konkurenci na trhu, protože jinak by se dostal do křížku s antimonopolním úřadem. Takže Jobs by musel Intel přesvědčit, že vlastně o nic nejde a že je jedno, jestli Intelu konkuruje AMD nebo Apple.
 2. Antimonopolní úřad
  Co by na to řekl americký antimonopolní úřad? Prozatím o žádný monopol nejde: Apple má tržní podíl na trhu počítačů někde lehce na deseti procenty a AMD také není ve srovnání s Intelem žádným obrem. Z pohledu antimonopolního úřadu by pak vše mohlo vypadat jako nenápadné spojení dvou minoritních hráčů
 3. Mýlím se
  Nikdo nejsme neomylní a stejně tak i já. To, že výše popsané dává smysl mě, neznamená, že dává smysl také Applu nebo komukoli jinému. A také nejsem ekonom a mohl jsem některou z hodnot nesprávně interpretovat.

Je nějaká varianta brod? Ale jistě, vždy je zde řešení, že se vlk nažere a koza zůstane celá. Logicky se jeví možnost, že AMD založí dceřinou společnost (za přímé účasti Applu), na kterou vyvede příslušné technologie a patenty a která bude dělat vývoj pod taktovkou Applu a přímo pro Apple.

Upozornění pro diskusní trolly, co čtou mezi řádky a hned křičí: tento článek je pouze úvaha na základě aktuálně dostupných indicií a ne reálná skutečnost.