Videoprůvodce aplikací Google Picasa 3

picasa_logoGoogle Picasa, dobře vybavená aplikace pro organizaci, správu a editaci fotografií, se konečně dočkala verze funkčí i na počítačích s operačním systémem Mac OS X Jedná se o verzi 3, která je k dispozici v betaverzi.

Na Picasu pro Mac jsme čekali opravdu dlouho. Nejdříve Picasa vznikla ve verzi pro Windows, brzy následovala i verze určené pro počítače používající operační systém Linux. Linuxová verze však nepatří mezi nejideálnější kandidáty pro každodenní použití: nejedná se totiž o aplikaci nativní, ale o běžnou Windows verzi (často o generaci starší, než je aktuální Windows verze) s vtipně přibaleným emulačním balíkem Wine. Proto mi spadl kámen ze srdce, když vyšlo na jevo, že nová Macovská verze je nativní a podobných emulačních berliček nevyužívá. Je však k dispozici pouze pro nové Macy postavené na procesorech od Intelu.

Všechna videa (stejně jako všechny původní screencasty na SuperApple.cz) v tomto článku jsou ve vysokém rozlišení 720p, aby byly bez problémů čitelné všechny texty i dialogová okna. Chcete-li je vidět v plné kvalitě, přepněte si přehrávač do režimu plné obrazovky. Pro plynulé přehrání videa stačí internetové připojení o rychlosti alespoň jednoho megabitu.

Uživatelské rozhraní aplikace je klasické. To znamená, že je stejné, jako u všech ostatních verzí Googlu Picasa. To je důvod, proč do prostředí operačního systému příliš nezapadají. Pokud jste podobně jako já zvyklí používat Picasu na Windows nebo na Linuxu, stejný vzhled i funkci využijete. Pokud však na ni zvyklí nejste, budete si muset trochu zvykat.

Get the Flash Player to see this content.

Ve své podstatě je prostředí styl prostředí hodně podobný třeba i známému iPhotu: v pravé části máte sloupec s jednotlivými alby a složkami s fotografiemi, vpravo ve zbývající části pak náhledy samotných fotografií a ve spodní části přihrádku na fotky a tlačítka vybraných funkcí.

Get the Flash Player to see this content.

Google Picasa umí pracovat s knihovnou aplikace iPhoto, kterou importuje v režimu pouze pro čtení. To znamená, že všechny provedené změny jsou uloženy do sepárátní složky Picasy, aniž by se jakkoli modifikovala původní fotografie v databázi iPhota.

Get the Flash Player to see this content.

Editace videa je sice pouze jednoduchá, pro základní ořez videa plně dostačuje. Především dnes, když umí video nahrávat snad všechny běžné fotoaparáty se jdná o funkci, kterou někteří uživatelé jistě uvítají. Upravené video lze uložit lokálně nebo publikovat na internetu prostřednictvím služeb videoserveru YouTube.com. Při importu videa mne zaujal především výstupní formát: Picasa produkuje i na Macu videa ve formátu Microsoft WMV.

Get the Flash Player to see this content.

Detekce obličejů je funkcí, kterou iPhoto přinese ve verzi 09 (ta bude dostupná koncem tohoto měsíce). Podobná funkce je i v Google Picase, přestože v prozatím v mnohem jednodušší podobně. Picasa dokáže rozpoznat na fotografii obličeje, nedokáže však přiřadit jednotlivé obličeje ke konkrétním lidem. Prozatím funguje pouze funkce pro tvorbu portérů.

Get the Flash Player to see this content.

Google provozuje dvě webové funkce, na kterých můžete využít své fotografie: webovou galerii Google Picasa Web Gallery a blogovací portál Blogger.com. A obě tyto služby podporuje také desktopová Google Picasa. U fotografií nahrávaných do webového alba můžete nastavit všechny jeho parametry včetně vytvoření nového alba, na Blogger.com můžete přímo v Picasa napsat a publikovat článek.

Get the Flash Player to see this content.

Google Picasa 3 for Mac je aplikace, na kterou mnozí z nás dlouho čekali. Na rozdíl od iPhota je nesrovnatelně rychlejší především v případě velkého množství fotografií, velmi dobře existují také editační funkce. Když zde chválím rychlost, vím, o čem mluvím: má iPhoto knihovna má v této chvíli více než 48 gigabajtů, což je na iPhoto 08 opravdu silné sousto.

V každém případě nejlépe uděláte, když aplikaci Google Picasa 3 for Mac vyzkoušíte: je zcela zdarma a smazat ji jmůžete vždy.

avatar

Vláďa Janeček

Vláďa používá počítače Apple již dvaadvacet let a nestydí se za to. Také již více než dvacet let pracuje jako IT žurnalista. Od roku 2006 vydává SuperApple.cz a mimo něj již deset let vydává také časopisSuperApple Magazín.

banner