Apple novinky: 10. týden [2015]
Jaké zajímavé události přinesl nejen v jablečném světě desátý týden letošního roku? Nahlédněte do tradičního přehledu veškerého dění, které by vám nemělo uniknout.
Apple Watch opustí USA již dubnu
Nikdo nepochybuje o tom, že Apple na připravované konferenci představí své dlouho očekávané hodinky. Všechny spekulace ukazují na fakt, že výroba těchto chytrých zařízení jede na plné obrátky. Obavy z toho, že by se na zahraniční trhy dostaly s velkým zpožděním Tim Cook rozptýlil během své evropské cesty.
V berlínské jablečné prodejně prohlásil, že Apple Watch nebudou během svého uvedení pouze exkluzivitou amerického trhu. Během příštího měsíce měly být k dostání i v Německu. Znamená to tedy, že se nebude opakovat situace podobná iPhonu, který začínal vždy jako první v USA s vazbou na místní operátory.
Na dotaz, zda budou zaměstnanci dostávat hodinky zdarma, podobně jako tomu bylo s telefony za Jobsova vedení, Cook prohlásil, že je to velmi zajímavý nápad, nad kterým bude během svého létání uvažovat. Podle něj by všichni měli nosit hodinky s jablkem ve znaku.
Jablečná auta
Během posledních dvou týdnů se hojně rojily spekulace o tom, že se Apple zaměřuje na vývoj vlastního řešení elektromobilu. Spousta zahraničních automobilek komentovala tyto zprávy. Konkurence ze strany Applu vůbec neobávají.
Jakkoli se mohly tyto zprávy o vývoji elektrického vozítka v cupertinské společnosti zdát jako novinářské kachny, jisté skutečnosti z uplynulého týdne tyto domněnky potvrzují.
Apple pod svou ochrannou známku a logo přidal ve Švýcarsku výrobky z oblasti automobilového průmyslu. Jeho právníci zažádali o zapsání různých typů dopravních prostředků jako jsou automobily, motocykly, golfová vozítka, vlaky a lodě.
Obama kritizuje Čínu
Americký prezident Obama v rozhovoru pro agenturu Reuters vyjádřil svůj nesouhlas s postupem Čínské vlády, která se rozhodla bojovat s terorismem speciálním zákonem. Ten vyžaduje, aby zahraniční společnosti umožnily čínským expertům nahlédnou do zdrojových kódů svých systémů a rovněž, aby mohly zajistit vládní přístup k datům uloženým v zařízeních.
Obama řekl, že o této problematice s prezidentem Čínské republiky hovořil, a že se vyjádřil
dost jasně, jak mají být vztahy nastavené, chtějí-li obě země dále obchodně spolupracovat.
Společnosti ze Sillicon Valley zaplatí odškodné
Americká federální soudkyně Lucy Koh konečně akceptovala vyrovnání ve výši 415 milionu dolarů, které musí společnosti Apple, Google, Adobe a Intel zaplatit za tajnou dohodu. Jejím předmětem bylo nenajímání zaměstnanců z jiných společností, aby tak udržely úroveň mezd na nižší hranici.
Soud odstartoval v roce 2011 a hlavním důkazem obžaloby byla e-mailová komunikace mezi Steve Jobsem a ostatními třemi společnostmi. Předposlední návrh ve výši 324 milionu připadal soudkyni jako nedostatečný.
Soudní spor bude po čtyřech letech ukončen.