CarFi: proměňte své auto v mobilní Wi-Fi hotspot [Představení]

Pod názvem CarFi představila společnost Huawei zajímavý doplněk do automobilu, který jej promění v přístupový bod.

Vše funguje velmi jednoduše. CarFi zapojíte do zdířky cigaretového zapalovače, vložíte do něj simkartu s datovým tarifem mobilního operátora a rázem máte celé auto i jeho nejbližší okolí pokryto Wi-Fi signálem s přístupem k internetu. Tedy jak telefony, tak i tablety všech pasažérů mají v tu chvíli přístup k internetu s jediným datovým tarifem

Zařízení podporuje rychlé datové přenosy LTE (ve verzi Cat4, tedy rychlost stahování až 150 Mb/s) a zvládne v jednu chvíli obsloužit až deset bezdrátových zařízení.

CarFi

CarFi nemá vestavěnou baterii, aktivuje se tedy s nastartováním automobilu (respektive po sepnutí napájení klíčem ve spínací skříňce). Pokud do několika minut nedojde k připojení známého zařízení, automaticky se vypne a nesvítí tak zbytečně do okolí.

Otázkou však zůstává, zda je pro toto použití vhodnější použít takto specifické zařízení svázané pouze s jediným místem, nebo raději sáhnout po univerzálnějším řešení v podobě mobilního hotspotu přímo s vestavěnou baterií, který použijete nejen v autě, ale i kdekoli jinde. Například osvědčený Samsung Mobile Hotspot, jehož recenzi znáte z podzimního čísla SuperApple Magazínu.

Huawei CarFiVýhodou je také osazení jedním USB konektorem, který můžete použít pro napájení telefonu při jízdě. Osobně bych uvítal tyto porty dva, protože v automobilu mimo mobilního telefonu potřebuji napájení také palubní kameru.

Z pohledu designu připomíná zařízení řadící páku a výrobce ve svých materiálech hovoří o použití dřeva a uhlíkových vláken. Ovšem vzhledem k tomu, že jde o čerstvou novinku představenou před několika dny jsme neměli možnost si toto tvrzení ověřit na vlastní kůži.

Cena zařízení prozatím není známá, v zámoří je však již v prodeji za cenu pohybující se okolo hranice 320 dolarů (přibližně osm tisíc korun) bez úvazku mobilnímu operátoru. A to je hodně, neboť výše zmíněný univerzálnější hotspot od Samsungu koupíte na českém trhu za výrazně lepší cenu jen lehce přesahující dva tisíce korun.

avatar

Vláďa Janeček

Vláďa používá počítače Apple již dvaadvacet let a nestydí se za to. Také již více než dvacet let pracuje jako IT žurnalista. Od roku 2006 vydává SuperApple.cz a mimo něj již deset let vydává také časopisSuperApple Magazín.

banner