Zámek aktivace služby Hledat můj iPhone je dvousečná zbraň
Funkce představená s příchodem nové verze iOS související se službou Hledat iPhone (Find My iPhone) – Zámek aktivace (Activation lock) může být skvělým zabezpečením, ale i velkým problémem.
Bezesporu je iOS 7 tou největší inovací v dějinách jablečného mobilního softwaru a přináší velké množství novinek a spoustu skrytých funkcí. Před časem jsme v týdenním přehledu dokonce psali o policii v New Yorku, která zákazníky Applu přímo vybízí k tomu, aby si své zařízení aktualizovalo poslední verzí iOS.
Operační systém získal ke své již velmi užitečné funkci Hledat iPhone také pomocníka v Zámku aktivace. Obě tyto funkce v podstatě zamezí zloději zapnuté zařízení nepozorovaně přemístit a jakkoli nakládat s daty uvnitř. Rovněž nedovolí komukoli jinému přístroj reaktivovat a tím jej učiní naprosto nepoužitelným.
A v tom je celý kámen úrazu. Zámek aktivace je součástí nejnovějších iOS zařízení, což může způsobit potíže nejen běžným uživatelům, ale také správcům v korporátní sféře.
Jeden příklad za všechny. Zahraniční společnost pořídila svému zaměstnanci nový iPad s Retina displejem pro jeho práci. On si toto zařízení zaregistroval pod svým Apple ID ( což by samo o sobě ve firemním prostředí nemělo být možné) a po čase byl ze společnosti ve zlem propuštěn. Během odchodu pracovník vzdáleně vymazal obsah a zařízení zamkl.
Společnost tak měla k dispozici iPad, se kterým nemohla nic udělat. Přestože se snažili kontaktovat Apple podporu s pomocí při deaktivaci, jejich pokus byl marný. Protože zařízení bylo propojeno s Apple ID zaměstnance, nikdo jiný jej nemůže odblokovat.
Dalším potenciálním ohrožením může být zapomenutí hesla k Apple ID. V takovém případě i oficiální stránky podpory hovoří o tom, že pokud nejste schopni si heslo obnovit pomocí webu Moje Apple ID nebo ve spolupráci s Apple podporou, kde bude vaše identita ověřena, máte doma zcela nefunkční zařízení.
Dalším potenciálním nebezpečím je zakoupení zařízeni od kohokoli jiného než je oficiální distributor. Nebezpečí spočívá v tom, že sice ověříte funkčnost nabízeného zařízení, ale neznalý tohoto zámku nezajistíte jeho deaktivaci.
Dejte si tedy velký pozor při nákupu iOS zařízení z druhé ruky a vždy zajistěte, aby vám jej původní majitel odblokoval a vymazal veškerá data. V opačném případě byste měli doma velmi drahou dekoraci.
Apple sice ochránil svá zařízení proti odcizení a znepříjemnil tak život zlodějům a podvodníkům, zvýšil ovšem i nároky na své uživatele, kteří musí zodpovědně přistupovat ke svému Apple ID.
Pingback: » Zámek aktivace služby Hledat můj iPhone je dvousečná zbraň 1. zprávy
Lidem, kteří zapomínají hesla snad nepatří iPhone do ruky, ale koupě z druhé ruky bez osobního předání je nyní opravdu maximální riziko.
Jde to obejit vcelku bez problemu. Sam sem si v urcitem stavu zmenil a zapomnel kod k iPhonu a pak to musel obejit, protoze sluzba Hledat iPhone mi tovarni refresh blokovala.
Pod iOS7?
Ano. Podotykam, ze jsem prumerny uzivatel, zadny geek nebo hacker.
To zní zajímavě, byl byl prosím postup?
Je to uz dva tydny, takze sorry za pripadne nesrovnalosti v postupu. Pointou je mit image iOS7 na disku. Hodit iPhona do DFU a pres shift si ho pak vybrat z disku. Samozrejme je to destrukcni metoda vzhledem k datum, takze pokud nebyla dostatecna zaloha… Ja ji nastesti mel.
Co me spis prekvapilo je peklo se zapomenutym kodem. Po 10 pokusu se z iPhonu stava cihla na poradne dlouho.
mam stejny problem.. muzes mi prosim poradit jak vytvorit image ios7? popripade zaslat info na zzzlsandmanlzzz@gmail.com? jsem z toho na prasky a nevim co s tim.. Ani nevis jak by mi to pomohlo..
Je to jeste aktualni? Vsiml sem si tve otazky az nyni…