Time Machine již umí zálohovat na více disků současně

Stejně jako mnoho dalších prvků systému se v novém operačním systému OS X 10.8 Mountain Lion dočkal vylepšení i systém zálohování Time Machine, který je opět o něco bezpečnější.

Zálohovací systém Time Machine až doposud dokázal zálohovat pouze na jediný připojený disk. Pro běžné použití jde o dostatečnou zálohu, avšak pokud se o svá data skutečně strachujete, není plně dostatečný.

Řešením je zálohování na více než jeden pevný disk. Tedy takové, kdy jsou zálohy střídavě ukládány na více než jeden pevný disk a jsou tak lépe chráněny pro případ, že by došlo k poškození zálohovacího disku. Anebo můžete mít jeden disk stabilně připojen k počítači a druhý přenosný si s sebou odnášet od počítače. Budete tak mít naprostou jistotu, že o svá data nepřijdete ani v případě, že byste vyhořeli nebo by vám počítač i se záložním diskem někdo odcizil.

Time Machine v OS X 10.8 Mountain Lion nyní již podporuje zálohování na více disků. Vyzkoušejte si to. Připojte druhý zálohovací disk k počítači a otevřete Předvolby systému → Time Machine. Zde klikněte na tlačítko Vybrat disk a v rozbalovacím okně uvidíte disky ve vašem počítači rozdělené do dvou kategorií. Sekce Zálohovací disky obsahuje disky, na které se aktuálně záloha provádí a sekce Další dostupné disky zobrazuje všechny další disky, které lze pro zálohu použít – a to včetně disků síťových.

Nyní stačí vybrat některý z dostupných disků a kliknout na tlačítko Použít disk. Následující dialogové okno vám dá na výběr, zda chcete použít tento disk jako jedinou zálohu, nebo jej přidat jako další. Jednoduše klikněte na tlačítko Použít oba a vše je hotovo. Od této chvíle zálohujete ne na jeden, ale na dva disky.

Možnosti, které se vám tímto otevírají, jsou značné. Můžete například současně zálohovat jak na místní disk, tak i na síťové úložiště, třeba na Time Capsuli. Nebo na dva různé síťové disky na různých místech. Anebo v jakékoli jiné konfiguraci, která vás napadne a přijde vám užitečná.

Využijete bezpečnější zálohování na více disků?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Tip: na čtyři desítky praktických tipů na funkce, které před vámi OS X 10.8 Mountain Lion ukrývá včetně obsáhlé poradny a příručky pro aplikaci Pages najdete v příštím čísle SuperApple Magazínu, který vychází již 12. září. 

29 komentářů: „Time Machine již umí zálohovat na více disků současně

  • avatar
    21. 08. 2012 (08:08)
    Trvalý odkaz

    Rad budu za hlupaka, pokud mi nekdo ukaze JAK nastavit zalohovani na sitove disky. V sekci dostupne vidim pouze „Jine zarizeni Time Capsule“, nikoliv NAS se Sambou, ktery za sitovy disk povazuju…

    • avatar
      21. 08. 2012 (08:15)
      Trvalý odkaz

      Stačí na daném NASu zapnout podporu pro Time Machine, dnes ji obsahují téměř všechny podporované modely. Stejně tak je možné i zálohovat na disky připojené firemním protokolem AFP v poslední verzi (například NASy od Netgearu by jej v poslední verzi firmwaru podporují bez problémů).
      Zálohovací systém byl v 10.8 poněku přepracován a protokol SMB bohužel neposkytuje potřebné funkce – jde o protokol určený primárně pro Windows stroje, ne pro systémy s Unixovými kořeny…

    • avatar
      21. 08. 2012 (08:17)
      Trvalý odkaz

       Ale pokud chcete být za experimentátora, můžete si pomoci modifikací příkazu pro vaše prostředí:

      sudo tmutil setdestination smb://TimeMachine:password@192.168.10.200/TMBackup

      Ovšem s tím vědomím, že jde o 1) nepodporovanou věc která nemusí vždy dobře fungoval a 2) není jisté, zda takto vnucenou lokaci bude možné později použít pro obnovení třeba po reinstalaci systému…

  • avatar
    21. 08. 2012 (08:31)
    Trvalý odkaz

    Možná out of topic, možná pro někoho také řešení. Time Machine jsem definitivně vypnul někdy na jaře, kdy jsem spustil CrashPlan. Za 5 amerických korun měsíčně zálohuju neomezeně do CrashPlan Cloudu. Přičemž knihovny s fotkami, hudbou a prací zálohuju ještě na domácí externí disk.

    Zároveň na tento lokální disk pomocí CrashPlanu zálohuju Plochu, kterou používám jako skutečnou pracovní plochu. V jednom okamžiku se na ni nashromáždí třeba gigabity dat, které pak zpracovávám, takže zálohování Plochy do Cloudu by bylo nepraktické.
    Proti Time Machine rozhodně nic nemám, sloužil mi dlouhá léta. Ale vlastnosti CrashPlanu mě přesvědčily, abych přešel na něj.

    • avatar
      21. 08. 2012 (08:37)
      Trvalý odkaz

       Mohu jen potvrdit, CrashPlan je velmi užitečný nástroj – však jsme ho tady na webu i v časopise nejedenkrát doporučovali / představovali :)

      Nejvíce oceňuju schopnost křížové zálohy v lokální síti mezi všemi počítači – v redakci tak všichni mají své zálohy vlastně všude (+ navíc na NAS i v Cloudu) bez ohledu na to, jaký používají operační systém…

  • avatar
    21. 08. 2012 (08:51)
    Trvalý odkaz

    Jistěže je to souborovým systém – jak jsem psal v komentáři výše, SMB je prostě protokol určený pro jinou platformu s omezenými možnosti, s tím nikdo nic nenadělá…

    Navíc vámi linkovaný postup je pro Liona v Mountain Lionovi bez záruky a pravděpodobně nebude funkční vůbec…

    Nepodpora na konkrétním NASu je záležitost výrobce, respektive výběru při nákupu – například jen o maličko dražší QNAP podporu pro TM nabízí…

    Řešení tak vidím tyto:
    1) zkusit hack z odkazu výše
    2) vyměnit NAS
    3) přejít na CrashPlan – pro lokální zálohování je zdarma a na připojené síťové disky zálohuje velmi ochotně (což je řešení, které doporučuji). Návod na něj jsme měli například v SuperApple Magazínu 01/2011 na straně 85 – https://cs.publero.com/title/superapple-magazin/01-2011

  • avatar
    21. 08. 2012 (08:58)
    Trvalý odkaz

    Hmm, mně po přechodu na ML přestal makat TM na TC. A ke starým zálohám se nedostanu bo se disk stále tváří, že není. Takže až si najdu čas, vrátím se na SL a bude klid

  • avatar
    21. 08. 2012 (09:11)
    Trvalý odkaz

    Bohužel ZyXel nepodporuje TM ani ve vyšších verzích. Hrál jsem si s tím před půl rokem nakonec jsem ZyXel vrátil a připlatil si za Synology ten funguje naprosto bez problémů.

  • avatar
    21. 08. 2012 (09:30)
    Trvalý odkaz

    Umí už Time Machine taky omezit prostor pro zálohování na externím/síťovém disku? Příklad – mám 1 TB disk a pro zálohy chci použít pouze 500GB.

  • avatar
    21. 08. 2012 (10:01)
    Trvalý odkaz

    Mám dotaz k time machine: pokud vezmu disk, kde jsou již nějaká data, ale je tam stále řádově 3x tolik místa než kolik je potřeba k záloze přes time machine, naformátuje automaticky time machine tento externí disk nebo data, která tam již jsou, zůstanou?

    Díky

    • avatar
      21. 08. 2012 (10:07)
      Trvalý odkaz

       Ono je to takhle:
      1) Time Machine nikdy disk neformátuje a z daty nemanipuluje…
      2) pokud jsou zde i zálohy vytvořené na stejném počítači, měl by v nich pokračovat
      3) pokud jsou zde i zálohy z jiného počítače, měl by zálohovat „vedle nich“

  • avatar
    21. 08. 2012 (10:38)
    Trvalý odkaz

    Dobry den, neviem najst kontaktny mail, preto to napisem tu.
    Velmi rad si citam Vas web. Citam ho uz dlhe roky a vzdy som si na nom nasiel nieco co ma zaujalo, aj preto ho mam v mobile v RSS citacke. Ked som mimo civilizacie tak pouzivam prave RSS citacku na EDGE pripojeni. Trochu ma mrzi, ze nemate cele clanky v RSS, lebo ak ma nejaky zaujme, musim otvarat webstranku co je na mojom EDGE pripojeni utrpenie. Preto Vas chcem poziadat, ci by ste nemohli do RSS davat cele clanky.Dakujem za kladnu odpoved. :-)

    • avatar
      21. 08. 2012 (10:49)
      Trvalý odkaz

      Ale to určitě ne: hned v záhlaví stránky pod logem je velký nepřehlédnutelný černý pruh, ve kterém je krásně viditelně napsáno „KONTAKTY“, pod kterými je i kontaktní email :) A hned vedle je Fórum, kam prosím s těmito dotazy, pod články jsou skutečně offtopic. Takže sem prosím: http://www.macforum.cz/viewforum.php?f=25

  • avatar
    23. 08. 2012 (08:22)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den, moc hezký článek. Mám jeden dotaz, zda Time Machine na Mountain Lion umí více než jeden zálohovací job. Co tím myslím, např. mého uživatele zálohuji jednou denně, moje projekty jednou za hodinu, tedy mám dva BackupSets (jak se nazývá u CrashPlan). Děkuji, vjs

  • avatar
    15. 11. 2013 (11:29)
    Trvalý odkaz

    Ahoj, mám dotaz ohledně záloh TM obecně, umí zálohovat i VMware windows xp? respektive, když používáte oba systémy (winy třeba na nějaký win program – mzdový + klasicky xos). Díky za info

      • avatar
        15. 11. 2013 (15:43)
        Trvalý odkaz

        Děkuji to je super. Je potřeba toto nějak nastavit nebo je již v klasické záloze TM v leopardovi? Jde o to, že by např. umřel disk a já ztratil data v programu ve win. Přehodil bych disk nebo novej mac + obnovení z TM a vše by bylo jako na původním, chápu to správně?

  • avatar
    02. 02. 2017 (12:52)
    Trvalý odkaz

    Mám 2 Time Capsule přidané do Time machine aby se zálohovalo na ně střídavě, ale nefunguje to automaticky. Time Capsule, přes kterou beru wifi do hlavního počítače zálohuje, ale druhá hlásí nedostupnost. Musím přepnout mac na druhou wifi té druhé Time capsule, která ale není připojena k netu, mám ji jen na zálohu. Kde dělám chybu, že vše neběží automaticky? MacOS Sierra. Díky

      • avatar
        02. 02. 2017 (13:46)
        Trvalý odkaz

        Zřejmě ne. Z modemu je ethernetem připojena první Time Capsule, která zálohuje a k ní přes wifi připojen iMac. Ta druhá je pouze zapnutá do zásuvky, není připojena k internetu, má vlastní wifi siť a je přidaná v Time machine. Když chci zálohovat na druhou, musím na imacu přepnout wifi na tu druhou, nelze tedy zálohovat na obě automaticky.

        • avatar
          02. 02. 2017 (14:19)
          Trvalý odkaz

          To je v tom případě správně – není možné zálohovat na TM, která není v té chvíli dostupná. Pokud se má zálohovat na obě, musí být obě současně připojeny do stejné sítě…

          • avatar
            02. 02. 2017 (14:34)
            Trvalý odkaz

            Tomu rozumím, je tedy nutné obě Time Capsule propojit ethernetem nebo to lze i přes wifi, v tom případě ale netuším, jak dvě TC spárovat pod jednu síť (mají mít stejné jméno sítě nebo jak nastavit?

Komentáře nejsou povoleny.