Jak Jobs vytvořil „Jobs“
Zatímco se mnohé články zaobírají kritizováním Applu za vytváření pracovních míst a zlepšováním podmínek v Číně, někteří tvrdí, že Apple se nedostává patřičného uznání za inovací v USA.
Steve Jobs v posledních měsících života několikrát navštívil úřady v Cupertinu, sídle firmy Apple, a vedl diskuze o novém kampusu zabírajícím téměř čtvereční kilometr. Bývalý CEO sebevědomě hovořil o smělých plánech přes 260 tisíc čtverečních metrů rozlehlé budovy. Mával při tom na komisi výtvarnými studiemi obřího kruhu, jenž by měl být hotov už v roce 2015.
„Tak trochu to připomíná přistávající vesmírnou loď,“ vyprávěl s nadšením Jobs veřejnosti při svém 20 minutovém výstupu, který najdete i na Youtube. „Na budově nespatříte ani kousíček rovného skla, vše je zaoblené.“
Co více, Jobsova „mateřská loď“ pojme od 12 000 až do 13 000 zaměstanců, jenž nyní pracují v několika oddělených budovách v předměstí Silicon Valley. „Přišli jsme s nápadem, jenž shromáždí 12 000 lidí na jedno místo,“ řekl. „Zamyslete se nad tím.“
Opravdu jde o věc k zamyšlení. Jobsova vytrvalá snaha mít všechny týmy pohromadě není překvapující. Byl velkým zastáncem setkání tváří v tvář. Když přišel do Pixaru (studio koupil v roce 1986), Jobs chtěl vytvořit obří budovu s centrálním atriem, aby donutil lidi potkávat se. Každé pondělní ránu v Applu se současný CEO Tim Cook setkává s devíti členy výkonného týmu, přesně jako to dělal Jobs před ním, aby zhodnotili byznys, pokrok v přípravě nových produktů, diskutovali o událostech týkajících se firmy. „Kreativita vychází ze spontánních setkání a náhodných debat,“ říkal Jobs biografovi Walteru Isaacsonovi. „S někým se střetneš, zeptáš se, co dělá – odpovíš „WoW“ a za chvíli už vymýšlíš kopu nápadů.“
Zvláštní na „mateřské lodi“ je její postavení mimo zaběhlé normy. Google, Microsoft, Intel, Adobe a Hewlet Packard se přímo chlubí svými vývojovými pracovišti rozesetými po celém světě. Naproti tomu Apple drží téměř všechny své inženýry, technické týmy, manažery a vedení v USA pracující vedle sebe v Cupertinu. Všechny produktové týmy počínaje iPadem, iPhonem a Macem konče nalezneme zde. Všichni interní softwaroví vývojáři pro iOS i OS X vyvíjí aplikace a operační systémy zde.
I když pár inženýrů má kanceláře mimo Kalifornii – jmenovitě v Pitsburgu, Seatlu a menší tým najdeme i v Izraeli. Cupertino je ale středobodem. „Pokud má být uděláno rozhodnutí,“ říká bývalý zaměstnanec, „dotyčná osoba jej vždy dělá v Cupertinu.“
Bývalí zaměstnanci, analytici i ekonomové předpokládají, že právě toto je klíčový důvod proč hardware a software firmy je tak sladěný. „Rozhodnutí mohou být rychlejší, management více zapojen a vy více integrováni do projektu,“ tvrdí bývalý šéf oddělení. „Nový kampus směřuje přesně k tomuto cíli.“
Apple slíbil vytvořit (nebo podpořit) až 500 000 pracovních pozic v USA. Do tohoto však zahrnuje 47 000 amerických zaměstnanců Applu (z celkových 70 000) spolu s 13 000 inženýrskými pozicemi v Cupertinu, 27 350 pracovníků v detailu a podpůrné týmy. Suma samozřejmě připočítává i 210 000 míst vytvořených díky platformě iOS. Dalších 270 000 míst dodavatelských společností jako Corning, Texas Instruments, Samsung, Fairchild Semiconductor a RF Micro Devices, stejně jako řidiče zásilkové služby UPS a FedEx jenž rozvážejí produkty Applu zákazníkům.
Zatímco někteří brumlají nad přibráním prací řidičů dodávek a stylem Applovského násobení prací, Enricco Moretti, profesor ekonomie z Kalifornské Univerzity trvá na přínosu firmy. „Pokud se Apple zítra rozhodne pro outsourcing inženýrů a designu do Bangladéše nebo Šanghaje, pak celé Cupertino a Kalifornie pocítí výrazný ekonomický výkyv. Neztratíme pouze 13 000 pracovních pozic, ale také další tisíce podpůrných prací s nimi souvisejících. Práce, jenž přináší inovaci, vydá za více než jednu běžnou pozici.“
Morreti ve své nové knize „The New Geography of Jobs“ udává, že jedna technická pracovní pozice v metropolitní oblasti přináší podhoubí až pro pět dalších – právníky, řidiče, kadeřníky, intruktory jógy. Ve srovnání, tradiční dělnická přináší pouze 1,6 pozice ve služnách.
Tudíž díky těmto výpočtům by inženýři Applu vlastně podpořili až 65 000 dalších pracovních míst v Cupertinu. Na druhou stranu je to stále směšné číslo, pakliže vezmete v potaz množství dělníků zaměstnaných v čínských továrnách. Raději než bědovat nad tímto faktem, by měla být podpořena právě inovační a technická činnost.
„Neříkám, že Apple je nejlepší společnost na světě. Všechny firmy se snaží maximalizovat své zisky a počty prodaných produktů, těžko po nich chtít něco jiného. Chci však poukázat, že 65-70% američanů nepracuje v oblasti inovací nebo výroby. Většina pracuje ve služnách, ale ne těch podporujících další zaměstnanost. Jsou to pracovní pozice závislé právě na těch výše jmenovaných.“
Gary Pisano, profesor Harvard Business School, rovněž podotýká, že Apple by měl pomoci vytvořit více pracovních pozic v USA. Na druhé straně přiznává: „Méně mě zajímá počet řidičů UPS doručujících produkty Applu. Zajímavější mi přijde nový směr, který Apple přinesl v oblasti mobilních telefonů.“
„Než byl uveden iPhone, každý tvrdil, že v oblasti už nebude významnějších inovací. Vše je to o stlačení ceny dolů. Pokud se zamyslíte nad velkým množstvím pracovních příležitostí spojených s mobilním ekosystémem – vývojáři aplikací, podpora, služby – číslo se mnohem zvětší,“ dodává Pisano.
A chválí schopnost Applu držet výzkum, vývoj a design na jednom místě. „Apple vsází na pospolitost navazujících věcí, těsně geograficky sdružených.“ Ostatní se snaží o opak, ale vidíme, čeho firma dosahuje.
Čtyřpatrový Apple Campus 2 bude disponovat restaurací, tělocvičnou a dalšími místnostmi pro pokrytí všech potřeb zaměstnanců. Příručka zaslaná bydlícím v Cupertinu hovoří o integrované dopravě přímo v Infinite Loop. Jobs předpokládal, že kampus bude „nejlepší kancelářskou budovou na světě. Studenti architektury ji budou jezdit obdivovat.“ A nejen oni.
Přeloženo, upraveno, doplněno z článku pro americký Forbes.
„Přeloženo, upraveno, doplněno z …“Ještě by to mohlo být jazykově zkorigováno. Těch hrubek je moc. I když třeba představa jak softwarový vývojář vyje až vyvyje aplikaci není k zahození. :-)
Myslíte hrubky typu čárky ve větách a shoda podmětu s přísudkem, anebo pouhé překlepy, které dost často vytvoří hyperaktivní Word?
To mě samozřejmě neomlouvá, jen chci vědět, která bije :)
Super článek s velmi zajímavým a netradičním pohledem. Tak se mi to líbí, díky moc!