AirPort Express, model 2012: nejmenší dvoupásmový bezdrát
Pokud jste četli test Wi-Fi zařízení v posledním čísle SuperApple Magazínu, pak víte, že AirPort Express jako jediný neuměl souběžně komunikovat na obou frekvencích. Od pondělí to však již neplatí.
Bez podpory současné komunikace v obou používaných bezdrátových pásmech, tedy na frekvencích 2,4 GHz i 5 GHz je použitelnost každého bezdrátové prvku jen poloviční. A to především tehdy, pokud ve své bezdrátové síti používáte převážně Apple počítače a iOS zařízení. Kompletní technické důvody přesahují téma tohoto článku, podrobně rozepsány je najdete v již zmíněném časopise.
Apple v pondělí v tichosti představil také novou verzi tohoto bezdrátového prvku. Řada Express označuje základní bezdrátový prvek v nabídce, vyšší a pokročilejší model nese přívlastek Extreme. Apple v tomto případě inovoval více než viditelně.
Pokud si vybavíte původní Airport Express (šlo o zařízení určené přímo k zasunutí do zásuvky), tak novinka s ní nemá nic společného a daleko více se podobá klasickému bezdrátovému směrovači. Jde o krabičku velikostně srovnatelnou s přehrávačem Apple TV aktuální generace. Jde o stejně velké zařízení, které tak přímo svádí k tomu, aby byly postaveny nad sebou (což však není z pohledu bezdrátového přenosu nejlepší řešení). Na první pohled jej od Apple TV rozeznáte jen podle barvy: zatímco Apple TV je černá, AirPort Express je bílý.
Tedy samozřejmě v případě, že se nepodíváte na zadní stěnu zařízení. Zde mimo klasického napájecího kabelu (adaptér samotný je osazen přímo ve směrovači) najdete také dva síťové porty (jeden pro připojení internetu a druhý gigabitový pro zapojení do lokální sítě), USB port určený pouze k připojení tiskárny (možnost připojení externího disku tak zůstává rezervována výhradně pro AirPort Extreme nebo TimeCapsule) a výstup zvuku. Ano, i nový AirPort Express podporuje přenos zvuku prostřednictvím technologie AirPlay.
Z pohledu bezdrátových technologií podporuje AirPort Express standardy IEEE 802.11a/b/g/n a nepřekvapí také použití stavového SPI firewallu. Zajímavou funkcí je také možnost vytvoření samostatné bezdrátové sítě pouze pro hosty, kteří se tak mohou u vás připojit k internetu bez toho, aby získali přístup přímo do vaší lokální stě.
Zajímavá je cena celého zařízení, které stojí 2 490 korun. Když si vezmeme, že z pohledu bezdrátových technologií srovnalný AirPort Extreme stojí bez desetikoruny čtyři tisíce, tak nás to možná příliš neohromí. Když se podíváme na konkurenční bezdrátové prvky schopné současného provozu na obou frekvencích, pak AirPort Express vychází jako velmi cenově zajímavé zařízení. Je jen škoda, že jej nelze konfigurovat prostřednictvím webového administračního rozhraní (což může být pro některé uživatele problém) a že je funkcionalita USB portu uměle omezena pouze na podporu tiskáren.
Osobně jsem také zvědavý na testy reálné propustnosti tohto zařízení, které podrobíme tradičnímu redakčnímu testování.
V omezenosti ovládání webovým rozhraním lze spatřit určitou bezpečnostní výhodu. Jen tak se Vám do něj někdo nenabourá.
No nevim, security through obscurity reseni bych jako „bezpecnostni“ vyhodu nevidel.
Pokud je jediný přístup pomocí rozhraní AirPort zajištěn formou Secure by design, tak je absence webového přístupu jednoznačně krok směrem k vyšší bezpečnosti.
Nicmene tady nemluvime o „security by design“, ale o tebou zvyhodnovanem „security through obscurity“. Coz je pripad Airportu. Nebo byl, protoze nevim jak je to ted. Ale jeste pomerne nedavno konfigurovani probihalo pres snmp(v2c), tudiz heslo(community) vesele putovalo nesifrovane. To neni „security by design“ ani omylem.
Nevidím na tom nic omezujícího. Kdykoli si vybavím webová rozhraní ostatních výrobců síťových prvků, tak je mi zle. AirPort přes AirPort utility zvládne nastavit opravdu každý – i běžný uživatel. Navíc správa více zařízení přes jednu aplikaci je prostě skvělá.
A jak se to konfiguruje, když router nemá webové rozhraní ?
Přes AirPort. (součást všech Apple „hraček“)
Vlado, dobry den chtel bych se zeptat kde se v nastaveni airportu da najit nastaveni one site pro hosty doma mam airportextreme 2011/10 a v nastaveni jsem to nikde nenasel. Dekuji
Z hlavy vám neporadím, toto zařízení nemám k dispozici. Hledejte v AirPort Utility, nikde jinde to být nemůže…
V Nastavení AirPortu na záložce Bezdrátově je volba Zapnout síť pro hosty
Len pre doplnenie. Pokial mate AirPort v bridge mode tak moznost zapnutia sieti pro hosty nefunguje.
To je na tom tak špatně, že nás nutí koupit si dražší zařízení, abych si mohl do routeru připojit disk?
U starého určitě neni umělý. Chipset fakt neumí nic jiného než tisk.
Umělé bych viděl až u této nové verze:-)
Doufám, že audiovýstup bude dvoufunkční jako u starého Expressu – analog & digital OUT.
Co sa tyka rychlosti, tak ja mam skusenosti okolo 60 – 65 mbps
Dobrý den, nevíte kdy se nový model airport express dostane do prodeje v ČR? Dík
Již je v prodeji….
Jaký je tedy rozdíl mezi starým airport express – ten co se strká rovnou do zásuvky a tímto – novějším??
Děkuji za odpoveď