Vývojáři volají po zkušebních verzích aplikací a změnách v App Store modelu

Skupina vývojářů pro platformu Apple zformovala tzv. „The Developers Union“. Požadují po Applu zprovoznění Trial verzí aplikací na vyzkoušení, a také změnu modelu podílu z tržeb. Skupina by chtěla změny vidět do roku 2019 a to jak v iOS App Store, tak v macOS Mac App Store. 

Celou iniciativu vedou Brent Simmons (tvůrce MarsEdit, Vesper a NetNewsWire), Jake Schumacher (aplikace The Human Story documentary maker), Loren Morris (produktová designérka) a Roger Ogden (softwarový designer).

Věříme, že lidé vytvářející skvělý software by se tím měli být schopní uživit. Takže jsme utvořili The Developers Union abychom bojovali za udržitelnost v App Store.

Dnes žádáme Apple aby se zavázal a zprovoznil zkušební verze aplikací v App Storech k desátému výročí, které připadá na tento červenec. Poté bychom chtěli bojovat za rozumnější a ostatní komunitou žádané a k vývojářům vstřícné změny.

V interview pro magazín WIRED tým uvedl, že hodlá dosáhnout minimálně tisíce členů do konce měsíce a 20 000 členů do začátku června, kdy začíná vývojářská konference WWDC 2018.

Zkušební verze aplikací pro Mac a iOS jsou dlouho žádaným prvkem. Nyní je však možná pouze oklika v podobě aplikací založených na předplatném, ale u tradičních aplikací toto možné není.

To působí problém zejména na platformě Mac a u dražších iOS aplikací, kde lidé nejsou ochotní investovat často vysoké částky, aniž měli možnost si aplikaci pořádně vyzkoušet.

Vývojáři také chtějí bojovat za lepší rozdělení zisků v App Store. Současný model nabízí fixní poměr 70:30, kdy vývojář vždy dostává 70 % a Apple si bere zbytek. Jediná výjimka je právě předplatné, u kterého je poměr 85/15.

Členové The Developers Union zatím nevznášejí další požadavky a hledají primárně nové členy, ochotné bojovat za stejnou věc. Zájemci se mohou přidat přímo na stránkách uskupení The Developers Union.

Zdroj MacRumors

avatar

Petr Škuta

Od roku 2009 působím jako redaktor a editor. Ve stejné době jsem rovněž začal používat svůj první MacBook a začal se specializovat na produkty Apple. V minulosti jsem se věnoval kariéře pedagoga, avšak můj zájem o IT vyrostl z koníčku v hlavní pracovní náplň. Nyní se kromě psaní věnuji také konzultacím, poradenství a hlavně školení nejen produktů značky Apple.

banner