OS X El Capitan otevírá cestu pro TRIM na ne-Apple discích

Paměťové SSD disky a zpracování příkazu TRIM bylo až doposud v prostředí systému OS X tabu pro všechny disky, které nepocházely od Applu. OS X El Capitan toto zřejmě změní.

Příkaz TRIM je u SSD disků klíčový pro udržení disku v dobré kondici. Ve své podstatě slouží k tomu, aby operační systém mohl informovat disk o tom, které datové bloky obsahují dále již nepoužívaná data. Nejčastěji jsou tak označovány datové bloky právě smazaného souboru. Příkaz TRIM je u SSD disků používán ke zrychlení zápisu dat, a aby efektivněji pracovala mezivrstva FTL (Flash Translation Layer), která zajišťuje rovnoměrné opotřebování datových buněk.

Pokud TRIM podporován není, projevuje se to výraznou degradací rychlosti disku především u zápisu. Zvlastní zkušenosti mohu potvrdit degradaci téměř o osmdesát procent oproti původní rychlosti. A to je hodně.

OS X tento příkaz až doposud podporuje pouze u disků, které dodává přímo Apple. Pokud jste si do svého počítače přidali SSD svépomocí, aktivní TRIM mít nebudete. Ano, můžete si jej povolit prostřednictvím utlity třetí strany, nicméně riskujete častý problém s poškozením dat nebo nestartujícím počítačem.

trim_elcap

Ovšem zřejmě se blýská na lepší časy. Někteří testeři totiž podle informací od MacRumors objevili příkaz v novém systému OS X El Capitan, který povolí příkaz TRIM i na discích, které nejsou od Applu. Nejde o žádnou utilitu třetí strany, ale o oficiální nástroj přímo od Applu.

Budete pro něj muset do příkazové řádky a po jeho spuštění vás Apple více než důrazně bude varovat, že nenese žádnou odpovědnost za případné problémy. Nicméně povolit TRIM vám umožní a skvělé na tom všem je, že takto provedená aktivace zůstane zapnuta i po každé další aktualizaci operačního systému.

Skvělé, konečně jsme se dočkali!

OS X El Capitan bude dostupný zdarma pro všechny od tohoto podzimu, veřejnou testovací betaverzi si pak budete moci instalovat již během letních měsíců.

avatar

Vláďa Janeček

Vláďa používá počítače Apple již dvaadvacet let a nestydí se za to. Také již více než dvacet let pracuje jako IT žurnalista. Od roku 2006 vydává SuperApple.cz a mimo něj již deset let vydává také časopisSuperApple Magazín.

banner