iThoughtsX: Kanón na vrabce [Zkušenosti]

Myšlenkové mapy jsou prostě trendy. Na iOS seženete hromady různých aplikací, které vám při jejich tvorbě pomohou. A desktopovou verzi jedné z nich máme možnost zrecenzovat právě dnes.

Když zabrousíte na iOS App Store a vyhledáte aplikace pro práci s myšlenkovými mapami, určitě neminete iThoughts. Aplikace od toketaWare pravidelně okupuje nejvyšší příčky ve své kategorii, nutno podotknout, že oprávněně. Je nabušená množstvím funkcí, které jsou přitom elegantně schovány a celá přitom na oko působí minimalisticky. Do úst se nám dere otázka; zvládá větší sourozenec vše stejně dobře?

Už po prvním spuštění iThoughtsX se budete cítit jako ryba ve vodě. Tedy za předpokladu, že používáte iOS verzi. Noví uživatelé mohou chvíli tápat. Naštěstí po pár minutách pátrání v menubaru zjistíte, že všechny potřebné funkce jsou logicky seskupeny do kategorií.

iThoughtsX_prostredi

Základní okno se snaží co nejvíce budit dojem známého. Veškeré ikonky pravděpodobně budete znát z mobilní aplikace. Pokud nikoli, stačí prozkoumat jednotlivé symboly. Jsou jednoduché na zapamatování i naučení. Jak již bylo řečeno, tvorbu myšlenkové mapy můžete zahájit pomocí příkazů z menubaru, anebo kliknutím na patřičnou ikonku. Mnohem lepší však bude, když se naučíte jednotlivé klávesové zkratky. Přeci jen, tok myšlenek je lepší zachycovat tak, jak vám přichází na mysl. Klikání a přejíždění kurzorem všemožně po obrazovce zbytečně zdržuje.

Tip: Pro vytvoření potomka stačí zmáčknout klávesu Tabulator. Sourozence vytvoříte stlačením Enter (musíte mít označenu příslušnou buňku). Hyperlink vložíte kombinací kláves Commad + K. Komentář pak Command + Shift + K. A celou myšlenku i s navazujícími jednoduše smažete klávesou Backspace.

Aby nebyla mapa zbytečně monotónní, dává autor k dispozici celou plejádu šablon. Z nich si jde jednoduše vytvořit vlastní, jelikož téměř každá vlastnost jde dále upravit. A v tom je zmiňovaná síla iOS verze. Na první pohled se tváří minimalisticky, ale zvládá opravdu detailní nastavení parametrů, přesně dle vašich představ.

iThoughtsX_export

Na rozdíl od ostatních aplikací to ale pouhým namalováním nekončí. Lze přikládat přílohy (obrázky, soubory, hlasové poznámky), webové odkazy (http:// i mailto: ), emotikony (zvlášť vychytané – v iThoughtsX je celá sada emotikonů pomáhajícím odlišit kontext jednotlivých buněk). Pakliže ani to vám nestačí, vězte, že tím nekončíme.

Pokud máte rádi metody plánování času a různé úkolovníky, přijdete si i zde na své. Každá myšlenka může totiž fungovat jako samostatný úkol z celku (projektu). Prostý úkolovník tak nabývá naprosto nové dimenze. Nejen, že vidíte barvičky, ale u každá buňka má parametry priorita a stav. Takže snadno přeskládáte více prioritní úkony před méně a průběžně můžete zaznamenávat pokrok jejich realizace. Úkoly spolupracují i s kalendářem. Stále máte málo? Dobře. Dvěma klepnutími myši snadno buňku exportujete a pošlete emailem formou připomínky v kalendáři. Jednoduché a efektivní.

iThoughtsX_sablona_uprava

Tak, více toho iThoughtsX už určitě neumí. Překvapím vás – umí. Tažením proužku horní lišty získáte nekonečné plátno pro poznámky. Zde můžete psát libovolný text, který vás při tvorbě myšlenkové mapy napadne, anebo s jejím obsahem jakkoli souvisí. Samozřejmě, že jej můžete libovolně formátovat od řezu písma, přes velikost až po barvu. Komu by bylo i toto málo, aplikace umí pracovat s markdownem. Srdce nejednoho fanouška značkovacího jazyka zaplesá.

Jako třešnička na dortu působí synchronizace veškerého obsahu přes Dropbox. V poslední aktualizaci se není nutné o nic starat. Po povolení přístupu si aplikace zařídí nezbytné sama.

Abych jen nechválil, bude nutné prohlédnout druhou stranu mince. iThoughts ani iThoughtsX nezvládají práci s iCloud Drive, a tím nevyužívají plně potenciálu jablečného ekosystému. Je to proto, že vývojář se rozhodl poskytovat aplikaci i mimo Mac App Store. Tím ale ztrácí právě možnost integrace do iCloudu. Craig Scott to obhajuje tím, že EDU a množstevní slevy nelze pohodlně vyřizovat.

Závěrečný verdikt asi nikoho nepřekvapí. iThoughtsX zvládá vše přesně podle představ a je to skutečně dobře udělaná desktopová verze mobilních iThoughts. Škoda jen, že nenabízí žádné unikátní funkce navíc. Když uvážíme fakt, že jde o práci jediného člověka, musíme známkou nejvyšší.

iThoughtsX_qrcode Aplikace: iThoughtsX

 Autor: Craig Scott, toketaWare
 Hodnocení: 5/5
 Cena: 47,99 EUR Mac App Store (945 Kč toketaWare eshop)

 Klady: minimalistický vzhled, komplexní funkce, úkolovník, export, sdílení, synchronizace přes DropBox, markdown, rychlost aplikace
 Zápory: nepodporuje iCloud, méně líbivý design

avatar

Petr Škuta

Od roku 2009 působím jako redaktor a editor. Ve stejné době jsem rovněž začal používat svůj první MacBook a začal se specializovat na produkty Apple. V minulosti jsem se věnoval kariéře pedagoga, avšak můj zájem o IT vyrostl z koníčku v hlavní pracovní náplň. Nyní se kromě psaní věnuji také konzultacím, poradenství a hlavně školení nejen produktů značky Apple.

banner