Kaspersky Lab: útoky na Macy se množí

Uživatelé počítačů Mac a dalších Apple produktů se stále více stávají terčem kybernetických útoků, především malwaru.

wounded_applePodle studie Kaspersky Lab a B2B International mezi jedenácti tisíci uživateli ve 23 zemích včetně Česka každý čtvrtý uživatel Maců v uplynulém roce čelil malwaru. 21 % z těchto útoků vedl k finančním ztrátám, mezi něž patřily náklady na software pro obnovu systému či na odborníka v IT, který počítač vyčistil.

Jedním z příkladů malwaru proti uživatelům Apple produktů je nedávno objevený trojský kůň Wirelurker. Během šesti měsíců před jeho objevením byl z alternativního obchodu s aplikacemi stáhnut více než 356 000 krát. Jeho jedinečnost tkví v tom, že využívá dosud neznámou zranitelnost, díky níž se šíří na jakékoliv zařízení s Apple iOS připojené k infikovanému počítači. Dokáže napadnout i ta zařízení, která neprošla „jail breakingem“, tedy otevřením operačního systému ke změnám a možnosti stahovat aplikace i z jiných než oficiálních zdrojů.

Mapa napadených Maců
Mapa napadených Maců

Nicméně uživatele Apple produktů ohrožují nejenom viry a další druhy malwaru. Ti, co stojí za online podvody a útoky na sítě, nepotřebují na zařízení uživatele instalovat žádný malware. Slouží k tomu například phishing. Za pozornost stojí i fakt, že procento uživatelů OS X, kteří se setkali s finančními hrozbami, je vyšší (53 %), než u uživatelů obecně (43 %). Zjištění podporují i analýzy z cloudové databáze Kaspersky Security Network. Od listopadu 2013 do října 2014 bylo 44 % všech phishingových útoků na OS X zaměřeno na odcizení finančních dat. V jiných prostředích to bylo jen 26 %.

4 komentáře: „Kaspersky Lab: útoky na Macy se množí

 • avatar
  09. 01. 2015 (07:55)
  Trvalý odkaz

  18 infekcii po celom svete. Uz sa trasiem (Wirelurker)

  • avatar
   09. 01. 2015 (16:00)
   Trvalý odkaz

   Ono se na to dá podívat i z jiného úhlu – jde o detekované infekce řešením od Kasperskyho. A právě to „detekované“ je ten problém – naprosto drtivá většina uživatelů Maců žádné AV řešení nepoužívá, tudíž případnou infekci na jejich počítači nemá co detekovat. Tudíž těch infiltrací bude řádově, jen to právě z důvodu „nesledování“ OS X platformy vypadá, že žádné nejsou…

   • avatar
    11. 01. 2015 (22:56)
    Trvalý odkaz

    A přitom by stačilo dodržovat pár bezpečnostních zásad, bez ohledu na OS… :(

Komentáře nejsou povoleny.