Belkin Snap Folio: obal pro můj iPad [Zkušenosti]

V záplavě dostupných obalů pro tablety iPad se sice velmi špatně orientuje, na druhé straně je alespoň z čeho vybírat. 

V předchozím čísle SuperApple Magazínu, vydání Březen-duben 2012, jste mohli najít test dvanácti nejrůznějších pouzder pro jablečný tablet iPad. V testu jsme měli jak modely s vlastní klávesnicí, tak i bez klávesnice. Každý z obalů má své přednosti a i své nedostatky a záleží tak na každém z nás, jaké preference u něj převládnou.

Proč však o tom hovořím: po vydání tohoto textu se mě mnoho z vás ptalo, kterému z obalů bych dal přednost já sám. A protože jsem si jeden z nich skutečně pro redakční iPad pořídil, rozhodl jsem se sepsat tyto své delší zkušenosti s „vítězem vítězů“. Nejvíce mě totiž oslovilo pouzdro Belkin Snap Folio.

Dovolím si ale ještě před samotným popisem malou odbočku. Možná se ptáte, proč si k iPadu pořizovat nějaký jiný obal, než jablečné Smart Cover. Nevím jak u vás, ale u mě je to jednoznačné: Smart Cover za povedený obal nepovažuji. Je výborný jako příruční stojánek pro snadné a rychlé polohování iPadu, ale jako obal příliš mnoho dobré služby neodvede. Proč si to myslím? Protože mu zkrátka nejde to, co se od ochranného obalu očekává především, tedy ochrana iPadu samotného. Nasazený Smart Cover nedokáže ochránit záda iPadu před škrábanci a odřeninami. Nedokáže také ochránit boky tabletu před případnými pády a také ochrana displeje proti prasknutí nebo promáčknutí je na minimální úrovni. Ano, u iPadu používané výhradně doma může být ochrana Smart Coveru dostatečná, pro mobilní zařízení často cestující to již taková výhra není.

A Snap Folio od Belkinu toto všechno zvládá. Chrání nejen zadní stěnu proti poškrábání, ale díky pevné výplni horního překrytu ochrání displej i před pořádnou ránou. Navíc „packy“ obepínající samotné tělo chrání boky a rohy v případě pádu, takže nejenže při něm nedojde k deformaci hliníkového těla, ale ani k prasknutí displeje.

Na rozdíl od ostatních obalů poskytujících podobnou ochranu patří Snap Folio mezi ty nejtenší a výrazně iPad nezvětšuje – subjektivně mohu říci, že rozšíří iPad jen o tolik, že se pak lépe drží v ruce.

Pouzdro je vyrobeno z černé kůže a má vnitřní kovovou kostru. K iPadu se přichytne šesticí úchytů, které chrání rohy i hrany a na svém místě sedí velmi pevně. Na zadní stěně má vybrání pro kameru, ovládací tlačítka, systémový konektor i reproduktor a pojme stejně dobře iPad 2 i nový iPad. Přední stranu lze klasicky překlopit dozadu, nebo ji použít jako polohovací stojánek – v této konfiguraci nabídne čtyři možnosti nastavení úhlu.

Hned z úvodu videopohledu jste mohli vidět další benefit Snap Folia: za popruh uchycení ve vnitřní straně víka lze iPad zavěsit na ruku. A je to hodně praktické při mnoha situacích (například při čtení elektronických knih) a rozhodně pohodlnější, než klasické držení iPadu za boky.

To jsou tedy důvody, proč jsem pro iPad zvolil právě toto pouzdro. A to i přesto, že jsem původně pouzdro bez klávesnice vůbec nechtěl. Jenže pouzdra obsahující klávesnici zvětšují iPad na úroveň klasického notebooku a v mnohém omezují jeho použitelnost v roli tabletu. iPad navlečený ve většině pouzder s klávesnicí vypadá jako malý tank, zatímco v klasickém pouzdře jde stále o ten známý lehký a elegantní tablet. Tak proto jsem koupil Snap Folio a pro psaní na cestách budu i nadále používat bezdrátovou Apple Wireless Keyboard klávesnici.

Belkin Snap Folio můžete v nabídkách internetových prodejců za 1 199 korun, což není zrovna málo. Užitné vlastnosti (a teď myslím především úroveň ochrany) ji však dokáží omluvit. A když si vezmete, že v podstatě bezochranný Smart Cover v tomtéž koženém provedení stojí 1 590 korun, nebylo co řešit.