Apple zarazil Samsungu prodej tabletu Galaxy Tab 10.1

Zájemci o Samsung Galaxy Tab 10.1 ze zemí EU budou na Apple velmi rozlobeni: Apple dosáhal přerušení jeho prodejů.

Apple vede se Samsungem dlouhou právní bitvu o zneužívání patentů a ideí ve svých produktech (celou kazu sledujeme). Aktuální vývoj celé tahanice vyústil v zákazy prodejů tabletů Samsungu (konkrétně jde o model Galaxy Tab 10.1) nejdříve v Austrálii, později také v celé Evropské unii s výjimkou Holandska. Apple dosáhl tohoto rozhodnutí u německého soudu, který vydal v jeho prospěch předběžné opatření. Stalo se tak na základě porušení práva Community design čísla 000181607-0001 (čtěte více o Community design).

Community Design 000181607-0001

Holandsko bylo ze zákazu vyjmuto z důvodu rozdílnosti autorského zákona mezi Německem a právě Holandskem. Apple tak podal v Holandsku samostatný návrh, o kterém však tamní soud ještě nerozhodl. Celý rozsudek je velkým překvapením, protože až doposud se předpokládalo, zže podobné uplatňování patentů je možné pouze ve Spojených státech a Japonsku.

Současný trh mobilních telefonů je rozdělen mezi několik velkých hráčů, z nichž každý vlastní nějakou část patentů, které používá. Není však nikdo, do by vlastnil všechny patenty na všechny technologie. A tak se stávají paradoxní situace: například Microsoft má v současnosti větší zisk z telefonů s Androidem, než z vlastní platformy Windows Phone. Proč? Protože Android telefony používají patenty Microsoftu a jejich výrobci, jako je například společnost HTC, platí z každého prodaného kusu poplatek za tyto patenty právě Microsoftu.

Oč Applu jde? Viní Samsung z toho, že jeho tablety Galaxy Tab jsou pouhou imitací jeho vlastních tabletů iPad. Podle popsaného Community Design však lze za imitaci považovat jakýkoli tablet bez klávesnice, i když konkrétně v případě modelu Tab 10.1 je podobnost výrazná.

Samsung není jediný, kdo vede s Applem podobné spory. Aktuálně je Apple ve při například se známým výrobcem mobilních telefonů HTC, před časem se také dohodl na mimosoudním vyrovnání se společností Nokia.

avatar

Roman Krejča

Stálý člen redakce SuperApple Magazínu, který nedá dopustit na Maca mini a neumí si představit používat něco jiného, než iPhone.

banner