Softwarový výběr: 23. týden [2011]

Jaké zajímavé softwarové novinky nebo aktualizované verze známých aplikací přinesl minulý týden? V obnovené týdenní sérii softwarových výběrů jme vybrali jsem pro vás ty, které by vás – jak doufám – mohly zaujmout.

Reeder

Pokud používáte pro správu RSS kanálů čtečku Google Reader, pak byste si měli prohlédnout také čtečku Reeder. Ta po dlouhém vývoji dospěla do své finální verze a nabízí pohodlné prostředí desktopové aplikace a přitom nabídne všechny pokročilé funkce, které nabízí také webové rozhraní Google Reader.

Mac OS X 10.6.6. / komerční

Wunderlist

Správce úkolů Wunderlist je službou, kterou byste rozhodně neměli přehlédnout, minimálně za vyzkoušení rozhodně stojí. Přiznám se, že jsem doposud nenašel žádný správce úkolů, který bych dokázal používat pravidelně delší dobu. Některé byly příliš složité pro běžnou správu úkolů, jiné byly ošklivé, další příliš drahé a ty ostatní byly pouze omezeny pro omezené množství platforem. A pak přišel Wunderlist. Wunderlist všechny tato kritéria splňuje bez námitek: je dostatečně přehledný, uživatelské prostředí je líbivé a intuitivní (a lze dále přizpůsobovat), je zadarmo ve všech verzích a můžete jej použít snad na všech myslitelných platformách. Nativní aplikace existuje pro iPhone, iPad, Android, Windows i Mac OS X, webová aplikace pak plně funguje v jakémkoli prohlížeči podporujícím HTML5.

Mac OS X 10.6.6 / zdarma

Remind Me Later

Aplikace Remind Me Later vám umožní přidat si zápis na důležitou událost nebo prostou připomínku do iCal velmi rychle dvěma kliknutími myši. Aplikace totiž sedí v horní nástrojové liště ve své malé ikoně: pokud na ni kliknete myší, zobrazí se dialog, do kterého můžete napsat "lidskou řečí" co, kdy a kde máte za úkol. Aplikace následně rozpozná jednotlivé údaje a zadá je do vašeho iCal kalendáře. Aplikace prozatím funguje pouze s anglickými zápisy času  data...

Mac OS X 10.6 / zdarma

MediaMaster Server

Zajímavá aplikace, která promění váš Mac v server, který zabezpečeným spojením nabízí dokumenty přímo pro vaše iOS zařízení. Ano, můžete si tak spustit vlastní malý domácí iCloud. Nová verze plně dodporuje také mobilní aplikace Pages, Numbers i Keynote.

Mac OS X 10.5 / zdarma

Shuttie

Přestože Mac OS X poskytuje základní možnosti časování vypnutí a zapnutí počítače, aplikace Shuttie nabízí podstatně více možností. Dovolí vám naplánovat vypnutí, restart, usnutí počítače nebo odhlášení uživatele. Navíc v nové verzi přibyla podpora pro AppleScript, tudíž si můžete nastavit i provádění pokročilých akcí.

Mac OS X 10.5 / komerční

Palua

Jednoduchá aplikace určená pro rychlé přepínání funkčních tlačítek na kterékoli Mac klávesnici. Existuje totiž spousta situací, ve kterých potřebujete použít funkční klávesy F1 - F12 namísto běžně předvolených  funkcí pro ovládání přehrávání, podsvícen nebo hlasitosti. Systém sice na toto pamatuje klávesovou zkratkou, nicméně Palua nabízí stejnou funkcionalitu buďto namapováním na jednoduchou funkční klávesu nebo jedním kliknutím. Navíc vás ikonou v menubaru stále upozorňuje, které rozložení je právě aktivní.

Mac OS X 10.6 / komerční

Samorost 2

Samorost 2 je pokračováním webové hry Samorost 1, který pochází od českého studia Amanita Design, tvůrce legendárního Machinaria. Také Samorost 2 je point-and-click adventura, přináší další trampoty malého skřítka - cestovatele křížem krážem vesmírem. Tentokrát se předmětem putování stane váš pes, který je jednoho krásného dne unesen mimozemšťany.

Mac OS X 10.6.6 / komerční

avatar

Vláďa Janeček

Vláďa používá počítače Apple již dvaadvacet let a nestydí se za to. Také již více než dvacet let pracuje jako IT žurnalista. Od roku 2006 vydává SuperApple.cz a mimo něj již deset let vydává také časopisSuperApple Magazín.

banner