Mac App Store již za pár hodin: co to je, co přinese a nač se připravit

Již dnes v podvečer našeho času se otevře virtuální vchod do virtuálního on-line aplikačního obchodu Mac App Store. Co se na vás všechno chystá?

Co je vlastně ten Mac App Store? Ve své podstatě jde o stejný koncept on-line prodeje aplikací, který se Applu velmi dobře osvědčil v případě mobilních přístrojů s operačním systémem iOS a který všichni uživatelé těchto přístrojů znají velmi dobře. Pokud jste se s ním doposud nesetkali, představte si jej jako jednu aplikaci, ve které najdete mnoho aplikací, které můžete do svého Macu nainstalovat pouze jediným kliknutím.

U každé aplikace budete mít informaci o její ceně (nebojte se, budou zde i bezplatné aplikace), popis její funkce, náhledové screenshoty i hodnocení uživatelů, kteří ji již používají. Pokud se pro tuto aplikaci rozhodnete, jediným kliknutím ji nainstalujete do svého počítače. Takto nainstalovaná aplikace se nebude lišit od aplikací, které používáte doposud – pouze bude nainstalována z jednoho centrálního úložiště. To se také postará o automatickou aktualizaci: jakmile vyjde nová verze vámi instalované aplikace, Mac App Store vás na tuto skutečnost upozorní a nabídne vám její aktualizaci.

Výhody se nabízejí

Pokud bychom si tedy měli shrnout výhody, které Mac App Store přinese běžným uživatelům, bude to především:

  • možnost výběru aplikací na jednom jediném místě,
  • snadná instalace a následná údržba aplikací (aktualizace),
  • jednoduché nakupování aplikací bez ohledu na to, odkud její autor pochází,
  • aplikace jsou před zařazením kontrolovány a schvalovány přímo Applem.

Především možnost bezpečného nákupu je praktická. Podmínky jsou zde stejné, jako u App Store – stačí vám tedy v podstatě jakákoli česká platební karta, kterou přiřadíte ke svému Apple účtu. Všechny vaše platby tedy probíhají pouze mezi vámi a společností Apple, vývojář aplikace se k datům z vaší karty nedokáže nijak dostat.

Nevýhody také najdete

Mezi nevýhody Mac App Store patří především skutečnost, že vývojáři nemají povinnost nabídnout své aplikace do tohoto obchodu a mohou se rozhodnout svobodně, zda budou aplikace nabízet jejím prostřednictvím nebo samostatně jako doposud. To znamená, že ne všechny aplikace v Mac App Store najdete a nedá se očekávat, že by se zde (alespoň v dohledné době) objevily aplikace typu Adobe Photoshop a podobné. To je rozdíl oproti App Store na iOS zařízení, který je naopak jediným prostředkem pro instalaci aplikací do těchto přístrojů. Vinou restriktivní politiky a kontrole aplikací se také ne všechny mohou do Mac App Store dostat, vyřazeny budou především ty, které nerespektují zákonitosti grafického prostředí a snaží se dělat věci „po svém“. V Mac App Store také nebude možné najít aplikace typu shareware – tedy takové, za které zaplatíte až po jejím vyzkoušení.

Tímto jsme současně také – alespoň doufám – vyvrátili spekulace, že Mac App Store smaže/zablokuje/nahlásí/ukradne vaše nelegálně nabyté aplikace nebo že Mac App Store zablokuje jakoukoli možnost instalace aplikací jinak, než jeho prostřednictvím. Nic z toho není pravda, jsou to jen hlouposti.

Připravte se na nový systém

Protože je Mac App Store pevnou součástí systému Mac OS X od verze 10.6.6, připravte se, že jeho spuštění bude podle nám dostupných informací realizováno uvolněním updatem systému právě na verzi Mac OS X 10.6.6. Takže večer spíše než sledovat stránku Apple.com spouštějte nástroj Aktualizace software (Software update) přímo na svém Macu.

Nečekáme tedy, že Apple dá k dispozici samostatnou aplikaci pro instalaci ale „pouze“ zveřejní update 10.6.6. Tím trochu zkazí radost těm uživatelům, kteří na nové verze aktualizací přecházejí rozvážně až nějakou dobu po jejím vydání.

avatar

Vláďa Janeček

Vláďa používá počítače Apple již dvaadvacet let a nestydí se za to. Také již více než dvacet let pracuje jako IT žurnalista. Od roku 2006 vydává SuperApple.cz a mimo něj již deset let vydává také časopisSuperApple Magazín.

banner