Velký průvodce: vyznejte se v českých Apple prodejnách a prodejcích

Počítače s logem nakousnutého jablka jdou v posledních letech nahoru jak v oblibě, tak v prodejích. A na této vlně nárůstu popularity by se rád svezl nejeden subjekt a tak v našich krajích vzniká jeden nový Apple obchod za druhým. Běžný uživatel se však ztrácí v tom, co který z nich znamená a co od něj může čekat.

Připravili jsme proto pro vás tohoto průvodce, který vám osvětlí, jak to s jednotlivými statusy obchodů – co od kterého čekat, v čem se mohou lišit a v čem naopak nemohou.

Obecně lze obchody prodávající oficiálně Apple techniku rozdělit na dva základní druhy: na obchody provozované přímo společností Apple a ty provozované externími společnostmi. Prodejny provozované přímo Applem nesou známý název Apple Store a podmínky pro jejich umístění jsou hodně přísné, příslušná země musí splňovat hned několik „kvalitativních“ kritérií, jedním z nich je i počet obyvatel. Nebudeme zde rozebírat, které z těchto kritérií nesplňuje Česká republika nicméně je to tak: v dohledné době několika příštích let není naděje, že by zde byl Apple Store otevřen.

Nezbývá nám tedy, než chodit nakupovat do obchodů provozovaných partnery společnosti Apple. I ti však musí splňovat přísná pravidla, Apple určuje mimo jiného také především ceny, za které mohou prodávat a velmi nízkými rabaty se snaží, aby prodejci nešli výrazněji pod cenu. V Česku se tak můžeme potkat se třemi úrovněmi prodejních partnerů: Apple Premium Reseller, Apple Authorized Reseller a Apple Authorizet Retailer. Pojďme si je probrat trochu podrobněji.

Apple Premium Reseller

Tyto prodejny stojí na vrcholu potravního řetězce Apple v zemích, kde Apple neprovozuje svůj obchod přímo. Abyste si mohli otevřít prodejnu s tímto označením, musíte splnit velké množství kritérií, které zahrnují především nutnost dosažení určitého obratu, musíte mít náležitě velké prodejní prostory, odpovídající zázemí, školící prostory a zaměstnance (prodejce) s nejvyšší možnou Apple certifikací. Mimo to můžete tuto prodejnu otevřít pouze na místech s velkou koncetrací osob, což v podstatě vylučuje, abyste se v našich podmínkách setkali s Apple Premium Resellerem mimo centra největších měst nebo v ta největší nákupní centra. U těchto prodejen Apple zcela určuje a schvaluje jejich vnitřní vybavení a to jak použitý nábytek, tak i jeho rozmístění. Proto to ve všech APR prodejnách bude vypadat v podstatě stejně – vše navrhují stejný designeři Applu, ať již obchod provozuje kdokoli. Odlehčeně se dá říci, že bez schválení Applu nemůžete na prodejní ploše měnit ani chlup.

Apple Premium Reseller obchody provozované v Česku
iStyle Revoluční (Praha), iStyle Zlatý Anděl (Praha), iStyle Náměstí Svobody (Brno) iStyle Avion Shopping Park (Ostrava), iWorld 28. října (Praha), iSetos OC Chodov (Praha)

Apple Authorized Reseller

Menší nároky již musí splňovat prodejci zařazení do kategorie Apple Authorized Reseller. Jde především o nižší nároky na obrat v prodejně, počet vyškolených prodejců, prodejny nemusí být striktně vybaveny dle požadavků Applu a prodejci tak mají při jejich výbavě větší volnost. Výrazně nižší jsou také požadavky na počet lidí, kteří za běžný den projdou kolem prodejny, což je často také důvodem, proč se některé AAR prodejny nemohou stát APR bez změny působiště: protože kolem jejich prodejny zkrátka neprojde dostatek lidí na to, aby dosáhli na APR.

Apple Authorized Reseller obchody provozované v Česku
DROPTOP COMPUTING (Praha), Duhový servis (Brno), Kinetik (Praha), Livemec (Příbram), NWT (Praha), Qstore (Praha), SETOS (Praha), iStyle Palladium (Praha), iStyle Olympia (Brno), iStyle Zličín (Praha)

Apple Authorized Retailer

Klasické supermarkety a webové obchody budou jen těžce splňovat některé z kritérií pro APR nebo AAR obchody, proto je zde pro ně samostatná kategorie: Apple Authorised Retailer. Jedná se o prodejny, které prodávají Apple sortiment oficiálně, měli by mít k dispozici pracovníka znalého této problematiky ale Apple produkty jsou jen částí jejich portfolia.

Apple Authorized Retailer obchody provozované v Česku
Alza, Datart, ElectroWorld

Apple Authorized Solution Expert (Education/Creative)

Společnosti s tímto označením nejsou primárně obchody, zaměřují se především na poskytování služeb spojených s produkty Apple. Rozdíl mezi nimi a prodejci je především v tom, že musí mít k dispozici určitý počet vyškolených a certifikovaných odborníků pro určitý segment zákazníků: v případě Education se jedná o oblast školství a vzdělávání, v případě Creative pak jde o oblast grafických prací a zpracování videa. Pokud hledáte skutečné odborníky na danou problematiku, jsou organizace označené Authorized Solution Expert těmi nejvhodnějšími, na které se obrátit.

Apple Authorized Solution Expert subjekty v Česku
24U (Praha), C.B.C. CZ (Brno), iStyle Pro (Brno), Quentin (Praha), KIT digital (Praha)

Věřím, že vám tento průvodce vnesl trochu víc světla do jednotlivých typů obchodů a že při otevírání dalších nových obchodů, které budou přibývat, vám tak bude stačit zahlédnout na vývěsním štítu příslušné označení a hned budete vědět, o jaký subjekt jde a co od něj a jeho zaměstnanců můžete očekávat. Protože to je věc, o kterou Applu jde: abyste nerozlišovali konkrétního provozovatele skrytého za tou kterou prodejnou a vždy jste měli pocit, že „jdete k Applu“.

Poznámka: seznam prodejců jednotlivých kategorií byly aktuální k dnešnímu ránu a pocházejí z oficiálních materiálů českých distributorů produktů Apple.