Poznáváme Mac OS X: zkroťte neposlušný Dock

Dock ve spodní části obrazovky je velmi výraznou součástí operačního systému Mac OS X. Jenže ne vždy se Dock chová správně – a nezřídka je na vině uživatel.

Velmi častým problémem je takzvaný miniaturní Dock. Co to je? Znám mnoho uživatelů, kteří mají v Docku vložené odkazy na adresáře a používají je pro vhazování souborů. A znám také mnoho těch, kteří se zkrátka netrefili (především na touchpadu je podobné nadělení dílem okamžiku) a v důsledku toho přesunuly tři stovky fotografií místo do adresáře Documents (Dokumenty) přímo do Docku. A Dock se třemi stovkami vložených souborů je opravdu, ale opravdu velmi maličký.

Jak tento problém vyřešit? Buďto postupně všechny dokumenty vytaháte ven z Docku, nebo to uděláte rychle jako profík.

Nejsnazším způsobem, jak se vrátit k normálnímu Docku, je vymazat soubor s předvolbami pro Dock z vašeho adresáře Home -> Library -> Preferences (Domov -> Knihovna -> Preferences). Tento soubor se nazývá com.apple.dock.plist, a můžete ho jednoduše přetáhnout do Koše. Pak se jen znova odhlaste a přihlaste a hotovo – Dock je zase ve výchozím stavu.

Tento postup si zapamatujte, protože jeho prostřednictvím vždy vyresetujete Dock do stavu, v jakém byl po prvním zapnutím počítače. Pokud tedy kdykoli přestane Dock správně reagovat, smazáním tohoto souboru jej vždy zkrotíte.

A závěrem jeden krátký tip jako bonus: pokud si po nastavení svého Docku dle vlastních představ tento soubor zazálohujete, můžete jej namísto mazání v případě problémů nakopírovat na místo souboru poškozeného.