Revoluční možnosti obnovení Mac OS X Lion
Nová verze operačního systému Mac OS X přichází s několika vylepšeními v oblasti obnovení systému, nově funguje také přes internet.
Až doposud jste k přeinstalaci operačního systému Mac OS X potřebovali fyzické instalační médium, které muselo být vloženo buďto přímo v konkrétním počítači, nebo v optické mechanice jiného počítače v síti. Nový Mac OS X Lion však přešel na elektronickou formu distribuce bez fyzického média, což s sebou přineslo spoustu změn také v této oblasti. Novinky jsou dvě:
- Obnovovací diskový oddíl,
- obnovení přes internet.
Obnovovací diskový oddíl je skrytý oddíl na vašem pevném disku, jehož velikost je 650 MB a ve kterém najdete ukryt všechny potřebné informace k obnovení a reinstalaci operačního systému na vašem počítači. Tento obnovovací systém je vždy dostupný po stisku kláves CMD + R při startu počítače a nabídne vám čtyři základní možnosti – obnovení systému z Time Machine, provedení instalace, zobrazení nápovědy a úpravu disku prostřednictvím aplikace Disková utilita.
Význam všech položek je jasný, zastavím se pouze u položky Nápověda. Její volba spustí kompletní prohlížeč Safari nezávisle na jeho instalaci na systémovém oddílu. Ve své podstatě tak můžete touto volbou získat rychlý přístup k prohlížeči bez toho, abyste museli spouštět celý operační systém nebo i v případě, že neznáte heslo k uživatelským účtům.
Tento skrytý diskový oddíl má typ Apple_Boot a je neviditelný pro většinu uživatelských nástrojů včetně systémové Diskové utility. Bez problémů je však dostupná prostřednictvím běžných terminálových nástrojů.
Ptáte se, jak se celá instalace vejde do pouhých 650 MB, když celý instalační balík má více než tři gigabajty? Odpověď je jednoduchá: je to díky vysoké kompresi na úrovni souborového systému, kterou tento oddíl používá. Oddíl je vytvořen vždy v průběhu instalace prostřednictvím změnšení aktuálního systémového oddílu právě o hodnotu 650 MB a jeho následném vytvoření v takto uvolněném místě.
Vše výše uvedené je platné s jediným rozdílem: pokud máte ve svém počítači použity pevné disky v RAID zapojení, instalátor tento oddíl nevytvoří a o možnost obnovy ze systémového oddílu tak přijdete. V takovém případě je vhodné vytvořit si zálohu instalátoru prostřednictvím postupu popsaného v tomto návodu.
Použití skrytého oddílu s obnovením je praktické, uživatelé tak již nemusí hledat instalační médium pokaždé, když potřebují přeinstalovat operační systém. Může být však dvojsečnou zbraní v případě krádeže počítače, protože případný zloděj tak bude mít v ruce vše potřebné pro snadnou reinstalaci operačního systému. Je zde však naděje, že Apple této možnosti naopak využije společně s funkcí Find My Mac, která by měla být dostupná v rámci iCloud a která umožní na dálku ovládnout nebo zablokovat kradený počítač.
Obnovení přes internet je zcela horkou novinkou, na kterou jsme doposud nebyli zvyklí. Všechny Apple počítače prodávané po zahájení prodeje Mac OS X Lion jsou schopny nastartovat instalace operačního systému bez toho, aby měly k dispozici data ze skrytého oddílu. V současné době tuto možnost nabízejí nové modely MacBooků Air a Macu mini, u kterých tak nemusíte vlastnictví systému vůbec řešit.
Vše funguje tak, že například po výměně pevného disku v počítači nastartujete opět prostřednictvím klávesové zkratky CMD + R. Pokud vnitřní firmware počítače po startu zjistí, že není přítomný žádný skrytý oddíl s obnovením systému, vyžádá si připojení k internetu (prostřednictvím kabelu nebo Wi-Fi, avšak s podporou pouze pro WEP/WPA/WPA2 šifrování), nabootuje jádro operačního systému společně s instalátorem přímo ze serverů Apple, ze kterých také spustí samotnou instalaci.
Ověření, zda máte na instalaci nárok se děje na základě sériového čísla počítače, které je před zahájením samotného procesu instalátorem odesláno k ověření.
Po jejím dokončení získáte čistou instalaci operačního systému Mac OS X Lion a prostřednictvím Mac App Store máte následně možnost stáhnout si zdarma také součásti balíku iLife, který je běžnou součástí počítače.
Je otázkou, zda Apple rozšíří tuto možnost instalace také do starších strojů, do kterých by je mohl postupem času přidat coby součást aktualizace EFI firmwaru počítače. Celý proces obnovení by pak fungoval stejně jen s tím rozdílem, že by ověření nároku na přeinstalaci systému nebylo ověřováno na základě sériového čísla počítače, ale na základě platného Apple ID, na který jste Liona zakoupili původně. Některé indicie toto naznačují a byla by to opravdu revoluce v on-line poskytování operačního systému.
„s podporou pouze pro WEP/WPA/WPA2 šifrování“ – to existují i jiná WiFi šifrování? (napadá mě jen žádné šifrování a rozlišení Personal a Enterprise u WPA a WPA2)
Z těch síťových připojení, které jinak Apple běžně podporuje, nelze použít
WPA-Enterprise, PPPoE, Captive-Networks, proxy servery nebo autentifikaci
postavenou na certifikátu / 802.1x…
Z těch síťových připojení, které jinak Apple běžně podporuje, nelze použít
WPA-Enterprise, PPPoE, Captive-Networks, proxy servery nebo autentifikaci
postavenou na certifikátu / 802.1x…
Ja bych se chtel zeptat… Kdyz si ted poridim novy mini nebo air a uz tam bude nainstalovany Lion, budu mit moznost si stahnout Liona z App store za $0 abych ho mohl nainstalovat i na druhy mac, nebo budu muset zakoupit za $29,90?
A jeste jedna vec co by Vlada mohl vedet – jak je to Lion+SSD Kingston co se TRIM tyka?
Diky
Ne, v pocitaci je dostupna OEM instalace pouze pro konkrétní stroj…
Nijak, Kingston SSD umi trim jen nad NTFS filesystemem, tudiz v Lionu bych
jej asi nikdy necekal u tohoto disku…
Tyka se to vsech ssd kingston nebo jen starsich?
Pomaha aspon ten Trim enabler – mam pocit ze jsi ho testoval ne? Viz ten serial ssd na steroidech – to byl taky kingston mam pocit.
Jsou teda nejake ssd krome origo. u kterych funguje v Lionu TRIM?
To by me taky zajimalo. BTW OCZ Vertex 2 stale TRIM: no :-/
– Novejsi neznam…
– Pochopitelne nepomaha, nema jak…
– Nativne zadne, nektere pres Trim enabler funguji…
Tak je nejaka rada…
ssdnow, now+, now +100, now V+, now V+100 atd. nejnovejsi hyperX
Ale jestli je to napr. JAKYKOLIV Kingston = no TRIM, tak pak neni o cem debatovat :-(
Som si doteraz myslel, ze zbernicovy prikaz TRIM ( pocuvaj SSD, vynuluj si este aj tieto bloky, lebo tam lezalo telo odstranovaneho suboru), posiela predsa OS, takze SSD o suborovom systeme nemusi nic vediet.
Mam pocit, ze si to mylite s internym upratovanim, ked este nebol trim implementovany, tak firmware niektorych SSD diskov sa snazili vyrovnat so spomalovanim tak, ze SSD disk urobil „nadpracu“ a interne implementoval aj mazanie tela suboru, tak ze interne parsoval NTFS a strazili mazania hlaviciek suborov a nasledne (niekedy aj oneskorene, ked nebol disk zatazeny ) zacali nulovat aj bloky kde fyzicky lezalo samotne telo suboru.
Je to tak, reinstalace Lionu chce Apple ID. Také je důležité to, pokud je zašifrovaný disk (FileValut) tento odemknout. Snažil jsem se reinstalovat a odstranit vadu TextEdit a Preview které nejdou. Vše ostatní je OK. Instaoval jsem z Leoparda a to na MacBooku z roku 2009.
Nevíte co dělat, kdyz nefunguje cmd+R? Napíše mi to NTLDR is missing ;(
Nemáte tam nainstalovaný Windows? Toto je Windows hláška…
„Ptáte se, jak se celá instalace vejde do pouhých 650 MB, když celý instalační balík má více než tři gigabajty? Odpověď je jednoduchá: je to díky vysoké kompresi na úrovni souborového systému, kterou tento oddíl používá.“
Hloupost. Vejde se to tam proto, ze to tam vubec neni. Po zvoleni moznosti reinstalace se Instalacni baliky vzdy stahuji z internetu (z AppStore). Takze bez pristupu k internetu si nic neobnovite a navyse se nacekate pokud mate pomalsi pripojeni k netu.
Ahoj mám dotaz. Po restartování mi nefunguje cmd-R (nic to nepíše prostě to nic nedělá) potřeboval bych reinstalovat sytém OSX LION. Je možné že problém vzniká používáním BT klávesnice, která možná v době po restartu ještě neni spárovaná?? opravdu nevím co s tím, za radu budu vděčný. Děkuji.
Ahoj mám dotaz. Po restartování mi nefunguje cmd-R (nic to nepíše prostě to nic nedělá) potřeboval bych reinstalovat sytém OSX LION. Je možné že problém vzniká používáním BT klávesnice, která možná v době po restartu ještě neni spárovaná?? opravdu nevím co s tím, za radu budu vděčný. Děkuji.
Jistě, je třeba mít klasickou klávesnici buďto v notebooku, nebo připojenou přes USB…
Jistě, je třeba mít klasickou klávesnici buďto v notebooku, nebo připojenou přes USB…
Pokusil jsem se preinstalovat Liona pres CMD + R a musim potvrdit, ze instalace neprobiha tak, ze by system byl ulozen na skrytem 650MB oddilu a proste se z nej nainstaloval. Hned po spusteni to zaclo tahat z internetu a na mem 10Mb/s psalo odhadovany cas na cca 3hod. Tedy zadna luxusni reinstalace se nekona :( Asi byste to mel pane Janecku v clanku opravit, takhle si bude spousta lidi myslet, ze reinstalace je otazka par desitek minut.
Jak je hned pod nadpisem uvedeno, tak jde o rok starý článek a popisuje situaci platnou v době jeho vzniku, která byla postupnými updaty upravena. U takhle starých informací je třeba k nim přistupovat trochu s odstupem, s vědomím, že dnes již může být něco jinak…
Zde na SuperApple.cz je v současnosti již více než 14 000 článků a není v lidských silách je všechny zpět aktualizovat, snažíme se o to alespoň u článků měsíc až dva starých…