Tým vývojářů nástroje CrossOver dokázal spustit Windows x86 aplikace na počítačích Mac s M1 čipem

Tým vývojářů podpůrné vrstvy CrossOver dosáhl zajímavého úspěchu. Na svém blogu ukázali video, které ukazuje spuštěné aplikace pro Windows pod macOS na MacBooku Pro s M1 čipem.

Nástroj CrossOver je oblíbeným způsobem, jak spustit potřebný software z Windows na macOS. Nástroj vychází z otevřeného projektu Wine, který možná někteří čtenáři znají z prostředí Linux / UNIX operačních systémů.

Vývojáři dokázali CrossOver spustit na počítačích s macOS 11 Big Sur pod emulační vrstvou Rosetta 2 a následně si zahrát hry pro Windows. Otestovány byly Team Fortress 2, Quicken, Among Us ale i třeba velmi oblíbený Witcher 3.

Když si uvědomíme, že zde dochází k překladu aplikace pro platformu Windows x86 na macOS x86 a následně na macOS ARM, tak jde o obdivuhodný výsledek jak programátorů, tak výkonu Apple Silicon. Ta totiž viditelně všechno zvládá i přes velkou zátěž na samotný čip.

Codeweavers nadále pracují na nástroji CrossOver a chtějí zlepšovat podporu pro další software z Windows.

Tým vývojářů nástroje CrossOver dokázal spustit Windows x86 aplikace na počítačích Mac s M1 čipem
avatar

Petr Škuta

Od roku 2009 působím jako redaktor a editor. Ve stejné době jsem rovněž začal používat svůj první MacBook a začal se specializovat na produkty Apple. V minulosti jsem se věnoval kariéře pedagoga, avšak můj zájem o IT vyrostl z koníčku v hlavní pracovní náplň. Nyní se kromě psaní věnuji také konzultacím, poradenství a hlavně školení nejen produktů značky Apple.

banner