Safari v macOS Big Sur umí přehrávat až 4K HDR na Netflixu. Naopak 4K YouTube video stále nepřehraje

Apple dále zdokonaluje svůj webový prohlížeč Safari pro macOS, iOS a iPadOS. Nyní přichází dlouho očekávaná podpora 4K, ale pouze na některých streamovacích platformách.

Vývoj Safari dospěl do verze 14, která přijde společně s nejnovějšími operačními systémy macOS 11 Big Sur, iOS 14 a iPadOS 14. Aktuální betaverze přitom potěší nejednoho předplatitele služby Netflix.

Safari už nyní zvládá podporu 4K v HDR a s Dolby Vision. Majitelé Maců se tak připojí k vlastníkům Apple TV, kde už bylo možné delší dobu sledovat v tomto rozlišení a s HDR.

macOS 11 Big Sur

Nejásejme však předčasně. Funkce je nyní momentálně omezena na Macy vyrobené v roce 2018 a novější. Důvod tohoto omezení není znám, jelikož procesory osazené například v iMacu Pro 2017 nebo standardním stolním iMacu 2017 by 4K stream s ochranou DRM zvládly.

Safari nadále neumí přehrávat obsah na YouTube v rozlišení vyšším než Full HD / 1080p a to z důvodu absence podpory kodeku VP9. Ten speciálně pro potřeby své služby vyvinul Google, zatímco Apple se soustředí spíše na podporu HEVC.

MacRumors

avatar

Petr Škuta

Od roku 2009 působím jako redaktor a editor. Ve stejné době jsem rovněž začal používat svůj první MacBook a začal se specializovat na produkty Apple. V minulosti jsem se věnoval kariéře pedagoga, avšak můj zájem o IT vyrostl z koníčku v hlavní pracovní náplň. Nyní se kromě psaní věnuji také konzultacím, poradenství a hlavně školení nejen produktů značky Apple.

banner