Sdílení poznámek v iOS 13 může být nebezpečné. Systém sdílí uživatelům zcela jiné složky včetně práva zápisu

V redakci se nám stala poměrně zajímavá věc. Na iPhonu vybaveném nejnovějším systémem iOS 13 jsem sdílel složku pro společnou práci. K velkému překvapení však systém nasdílel zcela jiné složky a ještě k tomu s úplnými právy.

Už delší dobu upřednostňuji jednoduchost systémových poznámek. Jejich přehlednost a minimalismus mi vyhovuje před komplexností nástrojů typu Evernote nebo Microsoft OneNote. Bohužel aktuální verze v iOS 13 spíše nefunguje, než funguje, a dokáže vyrobit řádné bezpečnostní riziko.

Jak vidíte na tmavém screenshotu, pokusil jsem se nasdílet složku „Mac-Help“ (zeleně), která obsahuje materiály a podklady ke školení. Přidal jsem standardní cestou dalšího uživatele s právy pro zobrazení a kolegovi vše odeslal skrze iMessage.

Tomu se na jeho zařízení zobrazilo chybové hlášení, že došlo k „chybě při sdílení“. Sdílenou složku „Mac-Help“ nevidí. Po chvilce se mu však zobrazily zcela jiné a to „De.Mann“ a „Tips&Tricks“ (červeně), které jsem nesdílel.

Pomohlo až kompletní smazání

K společnému překvapení má plné právo v nich nejen číst a zobrazovat, nýbrž zapisovat a mazat. Veškeré úpravy se okamžitě objevují synchronizací i v mých zařízeních. Zrušit přístupy do těchto složek nelze, neboť se systém tváří, že žádná práva k těmto složkám nebyla udělena.

Situaci jsme nakonec řešili tak, že po ukončení sdílení jsem překopíroval obsah složek do kopií „De.Mann“ a „Tips&Trick“ a původní smazal. Teprve poté kolega ztratil k těmto složkám přístup.

Zatím ověřujeme, zda se tato chyba děje ve větším měřítku, podle ohlasu uživatelů sociální sítě Twitter má ale iOS 13 / iPadOS 13 problém s právy i u jiných služeb sdílených přes iCloud.

Systémy jsou letos opravdu děravé. Dejte proto při sdílení svých dokumentů přes iCloud raději pozor. Obezřetnosti není nikdy dost.

avatar

Petr Škuta

Od roku 2009 působím jako redaktor a editor. Ve stejné době jsem rovněž začal používat svůj první MacBook a začal se specializovat na produkty Apple. V minulosti jsem se věnoval kariéře pedagoga, avšak můj zájem o IT vyrostl z koníčku v hlavní pracovní náplň. Nyní se kromě psaní věnuji také konzultacím, poradenství a hlavně školení nejen produktů značky Apple.

banner