Apple plánuje pobídnout vývojáře, aby používali Catalyst a přinesli více aplikací z iPadu na Mac

Nový operační systém macOS Catalina přinesl finální verzi projektu Catalyst. Pomocí něj jsou vývojáři schopní portovat své aplikace z iPadu na Mac. Vypadá to však, že velký úspěch zatím nesklízí.

Produktový ředitel macOS Todd Benjamin v interview pro CNET hovořil o funkci Catalyst. Neopomenul při tom apelovat na vývojáře, aby se nebáli framework využívat.

Catalyst má sloužit vývojářům pro iPad tak, aby jim v podstatě stačil jeden kód pro obě platformy, tedy pro iPad i Mac. Podle Benjamina jde o skvělou funkci, z které těží jak uživatelé Maců, tak samotní vývojáři.

Naše vize Catalystu byla vždy o zjednodušení práce libovolného vývojáře aplikací pro iPad, jednotlivce či studia, aby mohl poskytovat své aplikace i na Macu. Díky projektu Catalyst jim stačí jeden kód a jeden vývojářský tým. Vývojáři aplikací pro iPad tak dostali velkou příležitost, jak rozšířit své publikum o uživatele Maců. To je skvělé nejen pro vývojáře, ale také pro uživatele Maců, kteří mohou benefitovat z celého výběru úžasných aplikací ekosystému iPadu.

Apple plánuje pobídnout vývojáře, aby používali Catalyst a přinesli více aplikací z iPadu na Mac

Apple se podle Benjamina neustále učí. Pomáhají mu v tom tzv. early adopters, tedy ti, kteří vše vyzkouší a testují jako první.

Pro mnoho vývojářů to byla první zkušenost s vývojem aplikace pro Mac a je úžasné jak rychle to zvládli. Hodně jsme se od těchto early adopters naučili a máme v plánu  přidat další podpůrné materiály a zdroje, které jim usnadní vývoj pomocí Catalystu.

Právě na nedostatečnou podporu si mnozí vývojáři stěžují. Dokumentace od Applu je neúplná a slibované snadné portování také není pouze o jediném zdrojovém kódu. Vývojáři tak musí nakonec vynaložit mnohem větší úsilí, než jim bylo slibováno.

Uvidíme, jak se bude projektu Catalyst dařit.

avatar

Petr Škuta

Od roku 2009 působím jako redaktor a editor. Ve stejné době jsem rovněž začal používat svůj první MacBook a začal se specializovat na produkty Apple. V minulosti jsem se věnoval kariéře pedagoga, avšak můj zájem o IT vyrostl z koníčku v hlavní pracovní náplň. Nyní se kromě psaní věnuji také konzultacím, poradenství a hlavně školení nejen produktů značky Apple.

banner