Operační systémy iOS 13 a iPadOS trápí bezpečnostní chyba týkající se klávesnic třetích stran

Apple vydal servisní dokument, ve kterém varuje uživatele před bezpečnostní chybou týkající se klávesnic třetích stran. Ty mohou v iOS 13 a iPadOS získat plný neoprávněný přístup.

Softwarové klávesnice třetích stran mohou fungovat buď v samostatném režimu, anebo požádat operační systém o přístup k systémovým a síťovým prostředkům. Takto udělený plný přístup ovšem znamená přístup k systémovým komponentám.

Klávesnice iPadOS

Standardně si při doinstalování klávesnice z App Store určujeme, zda tento plný přístup povolíte, či nikoli. Bohužel poslední verze operačních systémů iOS 13 a iPadOS obsahují chybu, kdy klávesnice třetích stran mají plný přístup i bez souhlasu uživatele.

Apple se zavázal chybu co nejrychleji opravit v následující aktualizaci. Uživatelé obávající se o svá soukromá data mají mezitím dané klávesnice odinstalovat, což asi mnohé nepotěší. Případně se mohou smířit s tím, že klávesnice má plný přístup k systémovým prostředkům.

Své klávesnice zkontrolujte v Nastavení -> Obecné -> Klávesnice -> Klávesnice.

Zdroj: MacRumors

avatar

Petr Škuta

Od roku 2009 působím jako redaktor a editor. Ve stejné době jsem rovněž začal používat svůj první MacBook a začal se specializovat na produkty Apple. V minulosti jsem se věnoval kariéře pedagoga, avšak můj zájem o IT vyrostl z koníčku v hlavní pracovní náplň. Nyní se kromě psaní věnuji také konzultacím, poradenství a hlavně školení nejen produktů značky Apple.

banner