Apple prodal nejméně Maců za poslední čtvrtletí od roku 2010

Včerejší hospodářské výsledky Applu byly rekordní. Zisky se opět navýšily a rostla i hodnota akcí směrem k výšinám. Trochu v pozadí pak zůstaly výsledky v jednotlivých kategoriích a stín, který vrhají ty úspěšné z nich jako iPhone a iPad na prodeje Maců. Ty byly za posledních osm let naopak nejhorší.

Ono se v podstatě není příliš čemu divit a odráží to i náladu zákazníků. Apple prodal 3,72 milionů Maců, což je solidní pokles oproti stejnému čtvrtletí v loňském roce, kdy prodal 4,29 milionů Mac. Navíc první čtvrtletí od roku 2013, kdy prodeje jablečných počítačů spadly pod hranici 4 milionů.

Roční procentuální pokles dosáhl hodnoty 13 %. Navíc čtvrtletní zisky z prodeje Maců spadly o celých 5 %. To zní možná jako zanedbatelná hodnota, když si Apple příjmy nažene v jiných kategoriích, ale je to nepříjemný signál, že by Apple neměl počítače zanedbávat.

Důvod je však jasný. Kromě iMacu pro až do července nebyl žádný z počítačů výrazně aktualizován. Většina portfolia zamrzla na hardware z roku 2017 (12“ MacBooky, 13“ MacBook Pro bez Touch Baru, všechny iMacy). Stařičký MacBook Air spoléhá na výbavu z roku 2015 a mírnou aktualizaci v podobě navýšení taktů procesoru nemůžeme vůbec počítat. Nejhůře pak na tom je Mac mini, na kterého sedá prach od roku 2014 a Mac Pro, jenž se dočkal aktualizace v roce 2013.

Trochu lepší situace nastala u MacBooků Pro s Touch Barem, ale jejich prodeje se teprve projeví v aktuálním čtvrtletí.

Internetem kolují zvěsti o velké říjnové aktualizaci (nikoli revoluci), jenž by měla omladit značnou část portfolia, včetně počítačů roky opomíjených. Necháme se tedy překvapit.

Zdroj MacRumors

avatar

Petr Škuta

Od roku 2009 působím jako redaktor a editor. Ve stejné době jsem rovněž začal používat svůj první MacBook a začal se specializovat na produkty Apple. V minulosti jsem se věnoval kariéře pedagoga, avšak můj zájem o IT vyrostl z koníčku v hlavní pracovní náplň. Nyní se kromě psaní věnuji také konzultacím, poradenství a hlavně školení nejen produktů značky Apple.

banner