Apple spadl o jedno místo v žebříčku Fortune 500

Apple se propadl o jednu příčku v žebříčku Fortune 500. Ten je založený na celkových příjmech společností a okupují jej giganti jako GE, GM nebo Exxon Mobil. Ačkoli Apple v jednom ukazateli spadl, v jiných se mu naopak nepřetržitě daří.

Minulý rok Apple okupoval třetí místo za hlavním investorem jeho akcií AAPL Berkshire Hathaway. Zatímco loni předehnala jablečná společnost ropného giganta Exxon Mobil, letos se nachází dokonce dvě příčky po ním.

Apple je nyní s celkovými příjmy 229 miliard USD na čtvrtém místě. Před ním se umístila investiční společnost Berkshire Hathaway s 242 miliardami USD (která vlastní i akcie Applu) a na druhé místo se vyškrábala ropná korporace Exxon Mobil s 244 miliardami USD.

Exxon Mobil byl v žebříčku Fortune 500 od jeho založení v roce 1955. Podobně na to je dalších 53 firem včetně GE, GM a Chevron.

Fortune však poznamenává, že zatímco zabírá Apple čtvrtou příčku v kategorii příjmů, v čistém zisku pevně dřímá první místo s 48 miliardami USD.

Apple udělal malý krok zpět z třetího na čtvrté místo, a to navzdory 6% nárůstu ročních tržeb, avšak dosáhl více než 48 miliardami dolarů čistého zisku. Stručně řečeno, tažení kolosu jménem Apple pokračuje v obrovském měřítku a navzdory celkové saturaci smartphonů, které tvoří převážnou většinu tržeb a zisku společnosti.

Nejnižší hodnocení v žebříčku měl Apple v roce 2012, kdy obsadil 325 příčku. Do první stovky se dostal poprvé v roce 2009 a už v roce 2013 přichází do TOP 10, ve které se drží dodnes.

Dle Fortune má celková hodnota Applu přes 851 miliard dolarů a spekuluje se, kdo z rivalů Amazon Apple pokoří další milník.

Zdroj 9to5Mac