Finanční výsledky: víme, jak se Applu dařilo v prvním čtvrtletí 2015
Apple zveřejnil finanční výsledky za první čtvrté fiskální čtvrtletí roku 2015, podařilo se mu prodat neuvěřitelné množství iPhonů.
První fiskální čtvrtletí roku 2015, které skončilo 27. prosince 2014, přineslo společnosti Apple příjem ve výši 74,6 miliardy amerických dolarů, což představuje čistý zisk ve výši 18 miliard amerických dolarů (respektive 3,06 dolaru na jednu vydanou akcii). Ve stejném čtvrtletí loňského roku byly příjmy 57,6 miliardy a čistý zisk ve výši 13,1 miliardy dolarů (2,07 dolarů na akcii).
Hrubá marže činila 39,9 procenta (37,9 procenta před rokem), mezinárodní prodeje se na tržbách podílely 65 procenty.
Společnost prodala neuvěřitelných 74,5 milionů kusů mobilního telefonu iPhone, 21,4 milionu kusů tabletů iPad. Společnost také prodala 5,5 milionu kusů počítačů Mac, zatímco počet prodaných přehrávačů iPod poprvé od jejich zavedení Apple neudává jako samostatnou položku (ještě v minulém čtvrtletí se jich však 2,6 milionu kusů).
Za online služby utržil Apple za toto čtvrtletí 4,7 miliardy dolarů, za ostatní hardwarové produkty (sem tedy patří jak zmíněné iPody, tak i Apple TV, příslušenství i produkty od Beats Electronics) pak získal příjem ve výši 2,7 miliardy dolarů.
Zatímco iPhonům se dařilo opravdu skvěle (a ukázalo se, že sázka na velké úhlopříčky zkrátka vyšla), prodeje iPadů i Maců klesly. V případě iPadů je pokles dlouhodobý a Applu se jej příliš zvrátit nedaří, Macy prozatím spíše rostly, než klesaly. Navíc v předvánočním období se očekávají zvýšené prodeje a Macy za toto období klesly pod množství prodané v předchozím čtvrtletí, které zasahuje do prodejně hluchého letního období. I když byl tento pokles jen nepatrný a vlastně by šlo mluvit i o stagnaci, vzhledem k předvánočnímu období jej tak nazývat nemůžeme. Ukazuje to na tolik potřebné inovace především v řadě přenosných počítačů, která zamrzla na zastaralých MacBoocích Air, které se za posledních pět let příliš nevyvíjely. Snad vše zvrátí jejich nově připravované omlazení.
Poznámka: pro vysvětlení toho, jak se to má s těmi čtvrtletími, nepřehlédněte tento náš článek.