Co nám přinesla dnešní Keynote [Shrnutí]
A máme zde přehledně shrnuto vše, co bylo dnes večer představeno. Nutno podotknout, že přeci jen jsme se dočkali pár překvapení, ačkoli jich mohlo být mnohem více.
Jak se předpokládalo, tak se i stalo. Byly aktualizovány všechny jablečné počítače (ovšem bez profesionálního Macu Pro). Rovněž jsme se dočkali pár softwarových novinek. Nebudu zdržovat a vrhneme se na jednu po druhé.
iPad Mini
Je to tak. Všichni pochybující byli dnes přesvědčeni o pravosti tohoto původně „bájného“ zařízení. V podstatě se potvrdilo vše, co jsme o něm věděli. Avšak nový přírůstek přeci jen má pár malých překvapení.
První co všechny dozajista zajímá, je skutečná velikost obrazovky. Ta narostla do rozměru 7,9“ (původně odhadováno 7,85“, což není až tak velký rozdíl). Menší iPad disponuje rozlišením 1024×768 pixel a ani Apple se nikde v oficiálních materiálech nechlubí, že jde o Retinu. Procesorový výkon obstarává starší A5 čip o neznámém taktu.
Konektivita nabízí plnou podporu všech WiFi standardů a/b/g/n přičemž n na obou pásmech 2,4GHz a 5Ghz. Dále úsporný Bluetooth 4.0 a Lightning konektor.
Nový iPad Mini bude k zakoupení v černé a bílé barvě o kapacitách 16/32/64 GB. Malá 8GB varianta se ukázala jako zcela lichá. Mobilní datové přenosy obstará mezinárodní 3G/LTE čip fungující i na evropských frekvencích.
Česká cena iPadu Mini 16GB činí 8490 Kč což je o 2500 Kč než konkurence v podobě Google Nexus 7 (kterou mimochodem Phil Schiller v průběhu Keynote shazoval, nutno dodat že vtipně). K novému iPadu jsou ovšem k zakoupení patřičné verze a barvy Smart Coverů.
V první vlně distribuce zahrnující pouze WiFi modely je i Česká republika.
iPad s Retina displejem
Překvapením byla inovace iPadu s Retina displejem. Ten byl povýšen na čtvrtou generaci a dostal nový procesor označovaný jako A6X, který je 2x rychlejší při výpočetní činnosti i v manipulaci s grafikou než předchozí velký iPad, který zcela nahradil. Samozřejmostí je osazení nového konektoru s označením Lightning.
Zachována zůstala také cena, která by se neměla měnit.
Retina MacBook Pro 13“
Pamatujete si uniklé fotky? Pokud ano, přesně tak totiž vypadá nový 13“ model Retina MacBooku Pro. Došlo tedy ke všem zásadním úpravám šasi (ztenčení o 20%, vypuštění DVD mechaniky) a příjemným důsledkům z toho plynoucím (menší hmotnost 1,62 Kg).
Dočkali jsme se očekávané Ivy Bridge sady v čele s Core i5 / i7 procesory, 8GB RAM o vyšším taktu 1600MHz, 128GB SSD (volitelně až 768GB), MagSafe 2, 2x USB 3.0, 2x Thunderbolt, HDMI, SD slot, Bluetooth 4.0 a plné škály Wifi. Rozlišení Retina tvoří plocha o 2560×1600 pixelů.
Chybí vám něco? Ano správně. 13“ model postrádá dedikovanou grafickou kartu. Veškeré operace bude obsluhovat pouze integrovaný čip Intel HD 4000. Je pravda, že oproti předchozí generaci má až dvojnásobný výkon, ale stále to není dedikované řešení v podobě NVidia Kepler. K čemu pak IPS displej se sníženými odlesky o 75%, když grafika nebude stíhat náročnější aplikace.
Cena pro Českou republiku začíná na 45 490Kč za základní model a 53 490Kč za vyšší model. Zájemce bude mít opravdu těžké rozhodování.
Aktualizované iMacy
A přichází osmá generace iMacu. Slovy čísel Applu je nový iMac o 80% tenčí, boční hrany měří pouhých 5mm. Opravdu se potvrdil onen spekulovaný kapkový supertenký design. V Retinu snad nikdo nevěřil a také opravdu nepřišla.
Obě velikosti zůstávají u osvědčených rozlišení 1920×1080 pixel a 2560×1440 pixel. Displej je velmi podobný tomu z Retina MacBooků Pro neboť má rovněž sníženou hladinu odlesků o 75%. Navíc Apple vynechal vzduchovou mezeru mezi samotným LCD a krycím sklem.
Hardwarovou výbavu tvoří procesory Ivy Bridge Core i5/i7, 8GB RAM o taktu 1600MHz, 4x USB 3.0, 2x Thunderbolt, Ethernet, SD slot, grafickou kartu NVidia GeForce GT 640M (iMac 215“)/ GTX 660M (iMac 27“) a silnější konfigurace pak GeForce GTX 650M (iMac 21,5“)/GTX 675MX (iMac 27“).
Datové úložiště získalo zajímavou obměnu v podobě Fusion Drive. Co to znamená? Jde v podstatě o variantu na obdobu hybridních disků. V základu tak dostanete 128GB SSD s 1TB (volitelně až 3TB) diskem. Systém by měl inteligentně využívat SSD disku jako vyrovnávací paměti a zrychlovat náročné datové operace.
Zapomeňte na optickou mechaniku, ta je již minulostí.
Základní iMac 21,5“ lze zakoupit v České republice 34 490Kč, vyšší za 40 490Kč. Dostupnost v listopadu. Základní iMac 27“ vás bude stát 48 490Kč a vyšší 53 490Kč (tedy stejná cena jako 13“ Retina MacBook Pro). Dostupnost v prosinci.
Aktualizovaný Mac Mini
Jedním slovem Mac Mini byl minimálně upgradován. Čili Ivy Bridge procesory i5/i7, 4GB RAM 1600MHz, 4x USB 3.0, HDMI, 1x Thunderbolt, trochu překvapivě FireWire 800 a SD slot. Diskové kapacity se liší dle verze: klasická disponuje 500GB HDD, server 2x 1TB HDD.
Mac Mini spoléhá na integrované grafické řešení v podobě Intel HD 4000, což mu nemáme za zlé. Je ale opravdu škoda, že ani vyšší model nenabízí dedikovanou grafickou kartu jako loni.
Ceny Maců Mini nepěkně poskočily směrem nahoru a to na 15 990Kč za základní, 21 490Kč
Bohužel to jde do háje. Jen souboj s konkurencí, žádné inovace. Steve se, podle mě, obrací v hrobě. Rozlišení a rychlost nikoho nepřesvědčí. Smutný začátek konce firmy jednoho muže a jeho (sebestředného) genia…
V tomto nesouhlasím – i za Steva Jobse se konala revoluce jednou za několik let – vždyť od iPodu k iPhone uplynula pěkná řádka let a mezitím nic převratně revolučního nebylo (a to vámi navrženou optikou můžeme jako nerevoluční chápat i ten iPhone, vždyt je to jen telefonující iPod). Je bláhové očekávat revolucí každý rok…
Já myslím, že iMac je dost revoluční … nebo někdo viděl podobně tenký a hezký počítač?
Mám pocit, že u iMacu 21,5″ provedli zásadní změnu v tom, že RAM paměť nebude uživatelsky vyměnitelná. Což mě osobně dost vadí.
Myslím, že ten 13″ Macbook s touto cenu nemá šanci na prodejní úspěch.