Apple zaujímá 17. místo v žebříčku Fortune 500

Fortune uveřejnil svůj žebříček „Fortune 500“, hodnotící a srovnávající nějvětší americké společnosti podle jejich příjmů.

Díky neustálému silnému růstu se Apple vyšplhal o celých osmnáct příček směrem vzhůru oproti loňskému roku. Nyní zaujímá 17. místo podle posledního hodnocení, jenž zahrnuje roční výsledky hospodaření.

„Společnost přežila tragický odchod spoluzakladatele Steve Jobse, ale bez větších negativních dopadů. Pod novým CEO Timem Cookem dále pokračuje v uvádění nových produktů, které hýbou trhem – mezi jinými jmenujme významně vylepšený nový iPad. Apple téměř zdvojnásobil své příjmy za rok 2011, když je srovnáme s rokem 2010. To umožnilo vedení poprvé od roku 1995 vyplatit dividendy ze svých 97,6 miliard dolarů držených jako hotovost. Apple fanoušci a mnozí analytici dále čekají na nové přelomové produkty, například bájnou Apple televizi.“

Čisté příjmy Applu v roce 2011 byly 25,9 miliard dolarů, díky čemuž se firma stala třetí nejziskovější za giganty jako Exxon Mobil (41,6 miliard dolarů) a Chevron (26,9 miliard dolarů). Microsoft stále drží čtvrtou příčku s čistým ziskem 23,2 miliard dolarů.

V celkových příjmech bojuje o první místo Exxon Mobil (453 miliard dolarů celkových zisků) s obchodním řetězcem Wal-Mart (447 miliard dolarů).

Nyní díky nadmíru silným posledním čtvrtletím v tomto roce se Apple jistě v žebříčku opět posune vzhůru. Dokonce by mohl zaútočit na „Top Five“ a soupeřit o pátou příčku s automobilkou General Motors.

avatar

Petr Škuta

Od roku 2009 působím jako redaktor a editor. Ve stejné době jsem rovněž začal používat svůj první MacBook a začal se specializovat na produkty Apple. V minulosti jsem se věnoval kariéře pedagoga, avšak můj zájem o IT vyrostl z koníčku v hlavní pracovní náplň. Nyní se kromě psaní věnuji také konzultacím, poradenství a hlavně školení nejen produktů značky Apple.

banner