iCloud.com Beta spuštěn pro vývojáře

Apple dnes zpřístupnil webové rozhraní iCloud.com ke svému webovému úložišti iCloud ve formě betaverze. Co nabízí a jak vypadá?

Služba iCloud je webové sdílené úložiště určené jak pro mobilní zařízení s operačním systémem iOS, tak i pro počítače s novou verzí Mac OS X Lion. Tato služba umožňuje uživatelům zálohovat data ze svých zařízení a mezi různými přístroji synchronizovat data: dokumenty, fotografie, kalendáře, kontakty i poštu. Ve své podstatě se jedná o náhradu doposud používané placené služby MobileMe, část jejíž funkcionality nové iCloud přebírá (například funkci pro vyhledání ztraceného iOS telefonu nebo tabletu).

Právě zpřístupněná stránka iCloud.com je webovým rozhraním poskytujícím přístup k této službě prostřednictvím obyčejného prohlížeče. V současné době nabízí přístup do emailu, kalendáře a seznamu kontaktů. K dispozici je mimo již zmíněné funkce pro vyhledání ztraceného přístroje také možnost procházet ostatní data synchronizovaná se službou včetně možnosti procházet fotografie.

Webové rozhraní je líbivé, graficky velmi dobře provedené a obrovsky inspirované prostředím operačního systému iOS. Aplikace Kalendář nebo Adresář vypadají naprosto totožně, jako jejich dvojníci dostupní na iPadu. Celou službou vás provázejí efektní animace, vyskakovací okna s upozorněním vypadjí naprosto stejně, jako tak v iOS. Díky tomu budou především mobilní uživatelé v iCloud.com jako doma.

iCloud bude společně s iCloud.com veřejně dostupný společně s uvedením finální verze operačního systému iOS verze 5. V základní variantě bude pro všechny dostupný zdarma, přičemž nabídne 5 GB úložného prostoru. Pokud budete potřebovat prostoru více, můžete si přikoupit dalších 10 GB (20 dolarů ročně), 20 GB (40 dolarů ročně) nebo 50 GB (100 dolarů ročně).

avatar

Vláďa Janeček

Vláďa používá počítače Apple již dvaadvacet let a nestydí se za to. Také již více než dvacet let pracuje jako IT žurnalista. Od roku 2006 vydává SuperApple.cz a mimo něj již deset let vydává také časopisSuperApple Magazín.

banner