Výsledky Apple za druhé čtvrtletí a velký nárůst prodejů

Apple včera zveřejnil finanční výsledky za ukončené druhé čtvrtletí letošního roku. Ty se nesly v duchu nárůstu prodejů.

Pro toto druhé fiskální čtvrtletí reportoval Apple prodeje v hodnotě 24,67 miliardy amerických dolarů, ze kterých vykázal čistý zisk ve výši 5,99 miliardy dolarů. To znamená nárůst o 83 procent ve srovnání se stejným čtvrtletím loňského roku, ve kterém Apple vykázal čistý zisk ve výši „pouze“ 3,07 miliard dolarů.

Přepočteno dále: Apple utržil 6,4 dolarů na jednu vydanou akcii, což je meziroční nárůst ve výši 92 procent. Tyto výsledky předčily očekávání analytiků, kteří předpokládali příjmy ve výši 23,34 miliardy dolarů a tržbu 5,36 dolarů na jednu akcii.

Prodeje Maců

Apple v tomto fiskálním čtvrtletí prodal 3,76 milionů Mac, což je nárůst 28 procent ve srovnání se stejným čtvrtletí loňského roku. Stále více se do popředí zájmu zákazníků dostávají přenosné počítače, které s 2,7 miliony prodaných kusů tvořili rovných 73 procent všech prodaných počítačů. Hodně v tom pomohly nové verze MacBooků Pro i MacBooků Air. Významný nárůst prodejů Maců zaznamenává Apple mezinárodně – například v asijském regionu stouply prodeje o 76 procent meziročně.

Prodeje iPhonů

Jedním slovem? Rekordní. Apple prodal 18,65 milionů mobilních telefonů iPhone 4. To je meziroční nárůst o 113 procent. Jen příjem z prodejů těchto telefonů činil 12,3 miliardy amerických dolarů.

Prodejům jistě pomohla nová verze určená přímo pro operátora Verizon, výrazné nárůsty prodejů registruje Apple především v zámoří: například v Číně je meziroční nárůst prodejů 250 procent. Aktuálně je iPhone 4 dostupný v devadesáti zemích u 185 mobilních operátorů.

Prodeje iPadů

Apple se pochlubil, že dokázal prodat každý iPad 2, který dokázal vyrobit. V řeči čísel to znamená prodeje 4,69 milionů iPadů za druhé čtvrtletí: bohužel však neuvedl, jakou část z tohoto množství představuje druhý model. Celkem od zahájení výroby tohoto tabletu v dubnu loňského roku vyrobit a prodal 19,48 milionu kusů.

Prodeje iPodů

Hudební přehrávače iPod šly s prodeji trochu dolů. S 9,02 miliony prodaných kusů těchto hudebních přehrávačů jde o pokles o 17 procent meziročně. Více než polovina všech prodaných přehrávačů připadá na vrub iPodu touch.

I přesto však Apple prohlásil, že i tento pokles předčil předpokládaná očekávání zájmu ze strany samotného Apple. Výborně se však daří hudebnímu obchodu iTunes Store, který vykázal zisk ve výši 1,1 milardy dolarů.

avatar

Vláďa Janeček

Vláďa používá počítače Apple již dvaadvacet let a nestydí se za to. Také již více než dvacet let pracuje jako IT žurnalista. Od roku 2006 vydává SuperApple.cz a mimo něj již deset let vydává také časopisSuperApple Magazín.

banner