Wacom a nová řada tabletů Intuos4

Do mé poštovní schránky dorazila tisková zpráva společnosti Wacom informující o nové generaci digitálních tabletů s názvem Intuos4. Ta slibuje přinést novou technologii per a ergonomický design ovládacích prvků. A protože spousta z uživatelů Maců patří mezi grafiky, bude pro vás tato zpráva jistě také zajímavá.

intuos4_large_elevangle_009_a01 intuos4_medium_overhead_close-up

Níže pokračuje samotná tisková zpráva:

Společnost Wacom dnes představuje Intuos4, profesionální grafický tablet, který se vyznačuje novými rysy a jedinečnými vlastnostmi, které využijí především fotografové, designéři a umělci. Pro další generaci řady Intuos, která je inspirována názory profesionálních uživatelů produktů Wacom, je typická nová funkce pera spočívající v schopnosti zachytit i nejjemnější nuance přítlaku na povrch tabletu a nabízí 2048 úrovní citlivosti na přítlak. Inteligentní technický design pera Intuos4 přináší lepší vzhled, větší pohodlí a kontrolu. Dále Intuos nabízí specifické pracovní postupy a efektivní nástroje, jako například libovolně nastavitelná tlačítka pro klávesové zkratky s OLED (Organic Light Emitting Diodes) displeji, které indikují aktuální nastavení každé klávesy.

Úplně nové vlastnosti pera

Pro Intuos4 Grip Pen je typická nová původní technologie hrotu, nabízející téměř nulový (jeden gram) počáteční přítlak, což přináší zcela přirozený pocit práce. Nyní je možné pustit se do jakýchkoli psaných, uměleckých nebo designérských děl 
s neuvěřitelně lehkým dotykem, který vyvolává stejný pocit, reakci a výsledek jako při práci s tradičními médii.

Kromě toho pero Intuos4 rozlišuje 2048 úrovní přítlaku, což zdvojnásobuje rozlišení přítlakové křivky na pero pro ještě lepší zpětnou vazbu a přináší další tvůrčí efekty v rámci softwarových aplikací, které podporují citlivost na přítlak. U Intuos4 Grip Pen ochopitelně nechybí ani guma, která je rovněž citlivá na přítlak, a dvě programovatelná tlačítka pro nastavení takových příkazů, jako třeba double-click a kliknutí pravým tlačítkem na peru. Pro ty, kteří hledají pero se silnějším průměrem, je k dispozici jako příslušenství tlustší vyměnitelný gumový Intuos4 úchyt.

Lepší design zlepšuje práci a zvyšuje produktivitu

Díky ergonomickému designu je ultra tenký pen tablet Intuos4 ideálním kreativním nástrojem pro práci s digitálními daty. Díky novému obouručně přizpůsobenému designu jsou všechna tlačítka pro klávesové zkratky v ideální poloze jak pro praváky, tak i pro leváky. ExpressKeys klávesy jsou pohodlně umístěny na straně tabletu, což napomáhá jejich snadnému ovládání nedominantní rukou. Pro změnu z pravorukého uspořádání na levoruké jednoduše otočtě tablet o 180 stupňů a změňte orientaci podsvícených ikon v nastavení ovladačů tabletu Wacom.

Tyto ExpressKeys, které jsou specifické pro jednotlivé aplikace, maximálně usnadňují způsob práce a zvyšují produktivitu. Běžně užívané příkazy jsou tak přímo u konečků prstů. Díky bezprostřední blízkosti těchto nástrojůu samotné pracovní plochy, je práce s tímto tabletem pohodlná a efektivní a šetří cenný čas tím, že je uživatel závislý na klávesnici pouze minimálně. Nasvícené OLED displeje jsou u tabletů Intuos4 novinkou (nenachází se však na Intuos4 S); tyto displeje jsou užitečnou připomínkou aktuálního nastavení funkce každé ExpressKey. Protože se tato nastavení liší podle aplikací, displeje se aktualizují bezprostředně poté, co uživatel přepne na jinou aplikaci.

Další novinkou u tabletů Intuos4 je implementace uživatelsky definovatelného kroužku Touch Ring, kterým lze v jakékoli aplikaci ovládat až čtyři různé funkce. Tlačítko umístěné uprostřed kroužku se používá k přepínání mezi jednotlivými funkcemi, jako zoom, rolování, nastavení velikosti štětce, přetáčení plátna a výběr vrstvy. Poloha LED umístěná po obvodu kroužku Touch Ring indikuje aktuální funkci.

Výběr a mix softwaru

Majitelé Intuos4 si mohou vybrat příslušný hodnotný software podle svých individuálních potřeb. Výběr z těch nejběžnějších, jako Adobe, Autodesk a Corel, je uživatelům k dispozici ihned po instalaci tabletu. Kromě toho uživatelé ocení významné rozšíření efektivního, snadno ovladatelného softwaru společnosti Wacom, který se mimo jiné může pochlubit precizním režimem a radiálním menu. V tomto přesném režimu se mapování špičky pera mění na pomalý pohyb, umožňující ještě jemnější a přesnější práci. Tato funkce se aktivuje stisknutím příslušné klávesy ExpressKey. Uvolnění klávesy znamená návrat k běžnému mapování. Radiální menu umožňuje uživateli rychlý přístup k požadovaným funkcím prostřednictvím hierarchického zobrazení v menu. Funkce lze nastavovat a sdružovat dle požadavků uživatele.

Příslušenství Intuos4

Nový stojánek na pero slouží nejen jako stojánek, ale také jako šikovné odnímatelné pouzdro na náhradní hroty pera a jako vytahovač hrotů. S tabletem Intuos4 se dodávají standardní, felt, stroke a flex hroty, což uživateli umožňuje simulovat celou řadu tradičních uměleckých a designérských materiálů.

K dispozici je také Art Pen, jehož kurzor se v Adobe Photoshop, Illustrator a Corel Painter X za pomocí rotační funkce otáčí a vytváří přirozený dojem štětce, podobně jako kaligrafické pero a Airbrush – stříkací pistole, který uživateli umožňuje v některých kreativních programech kreslit a definovat barevné vzory. Nakonec je k dispozici také Classic Pen a bezdrátová a bezbateriová myš Wacom.

„Intuos4 je inteligentní pen tablet, který vychází vstříc potřebám kreativních profesionálů, je pečlivě propracován a nabízí nové skvělé funkce pera, říká Guido Möller, product manager pro profesionální produkty ve Wacom Europe. „Díky tomu, že nasloucháme našim zákazníkům, kteří se tomuto oboru věnují profesionálně, jsme schopni dodávat nejmodernější tablety plné nových technologií a vlastností, které mají v průběhu tvorby pozitivní vliv na ovládání, kreativitu a produktivitu.“

Cena a dostupnost

Intuos4, který bude na trhu od 25. března 2009, bude nabízen ve čtyřech velikostech, pro uspokojení růných nároků na rychlost pohybu a pracovní prostor – small (Intuos4 S: 6057 CZK), medium (Intuos4 M: 9972 CZK), large (Intuos4 L: 12935 CZK) a extra large (Intuos4 XL: 21563 CZK). Všechny ceny jsou uváděny včetně DPH a mohou se lišit v závislosti na aktuálním směnném kurzu.