Úvodní stránka » Hardware, Magazín

Bližší pohled na Thunderbolt Gigabit Ethernet adaptér

21 Červen 2012 Autor: Petr Škuta 2 751 návštěv

Na letošní WWDC odhalil Apple nejen Retina MacBook Pro, ale rovněž i zajímavá příslušenství. Jedním z nich je bezesporu Thunderbolt Gigabit Ethernet adaptér. Redaktoři serveru ArsTechnica se mu podívali na zoubek.

Thunderbolt Gigabit Ethernet adaptér (dále jen TBGE) umožňuje využít jednu z pestré škály možností samotného Thunderbolt portu a v podstatě i nahradit stávající USB to Fast Ethernet adaptér. TBGE mohou využít majitelé všech Maců vybavených Thunderboltem (tedy včetně loňského Airu). Aktualizace Thunderbolt 1.2 software přinesla potřebné ovladače, ale zároveň působila na mnoha strojích Kernel Panic. Verze 1.2.1 tuto chybu později odstranila.

Mnozí se ptají, zdali v roce 2012 má smysl ještě Ethernetový port podporovat. Odpověď je nasnadě – ano. Ať na cestách, kdy narazíte na hotel bez WiFi, tak ve firmách preferujících kabelové připojení až po různé specifické případy (starší externí disky bez Thunderboltu). Navíc, najít chybu ve stávkujícím WiFi připojení je podstatně těžší úkol, než u kabelového kolegy.

Řečí čísel – teoretické rychlosti WiFi routek jsou někde okolo 54 – 450 Mb/s. Prakticky se pohybují velmi různě, avšak když máte celkem štěstí a dobré podmínky, můžete reálně dosáhnout okolo dvou třetin těchto rychlostí. Za to stará dobrá gigabitová kabelová přípojka, kterou najdeme téměř všude, poskytuje mnohem rychlejší spojení i lepší odezvu.

Redaktor ArsTechniky proto zkusil přenášet soubory pomocí TBGE mezi svými Macy. Šlo o přenos dat z MacBooku Pro do Airu. A zrychlení šlo opravdu poznat – po dobu přenášení dosahoval rychlostí 50 až 100 MB/s (tedy 400-800 Mb/s), což se blíží teoretickému maximu gigabitového spojení.

Při přímém odesílání souboru byla rychlost nižší od 45 do 65 MB/s, zde se projevil disk a jeho maximální přenosová rychlost. Když byl soubor uložen do diskové cache, probíhal přenos téměř konstantně okolo 100 MB/s. Dále bylo provedeno pár testů pomocí nástroje iperf, jenž dosahoval výsledků okolo 900 Mbps.

Starší USB to Fast Ethernet adaptér podporoval pouze 10 – 100 Mb/s Ethernet, díky omezení samotného USB. Optimalizace i možnosti Thunderboltu tento nedostatek zcela odstraňují, navíc jako bonus přidávají menší spotřebu (v klidovém režimu).

Rychlostní stránka se tedy ukázala na jedničku. Avšak adaptér ukázal i svou stinnou tvář. Vytížení CPU během testování pomocí iperf dosahovalo 37 % a až 70 % při přímém přenášení přes Finder.

Každopádně TBGE se svou cenou 799 korun tvoří velice zajímavé příslušenství. Pro uživatele staršího Fast Ethernet Portu pak jasnou volbu. Majitelé Maců s jedním Thunderboltem však budou postaveni před dilema – připojit monitor anebo si dopřát Ethernet?

Facebook Twitter Google+

Zaujal vás tento článek? Máme jich víc!


 • Thunderbolt přichází na PC, nabídne totéž co na Macu?

  Thunderbolt nyní konečně s novou generací procesorů od Intelu Ivy Bridge přichází i na PC. S tím se všichni můžeme těšit na rozšíření tohoto rozhraní a postupný pokles cen příslušenství. Proč se za...
 • Dvoudiskový box s Thunderbolt portem od WD

  Zařízení s Thunderbolt portem se postupně začínají objevovat v nabídce stále více výrobců pevných disků. O novém disku WD MyBook Thunderbolt Duo jsme se krátce zmínili již včera v souhrnu novinek z...
 • Lacie Big Disk ukazuje možnosti Thunderbolt rozhraní

  Externí disky od společnosti LaCie s názvem Little Big Disk jsou již dostupné přes oficiální Apple Store. Disky se v případě SSD varianty vyznačují extrémní rychlostí čtení a zápisu a také přítomno...
 • Rozbalujeme Apple Thunderbolt Display

  Zcela nový displej Apple Thunderbolt Display je jedinečný kousek techniky, který je v současnosti na trhu něčím ojedinělým. Toto zařízení kombinující v sobě kvalitní zobrazovač i spoustu dalších už...
 • O možnostech řetězení Thunderbolt monitorů

  Z popisu technologie Thunderbolt je zřejmé, že podporuje řetězení více zařízení. Jak je však tomu v případě nových Thunderbolt monitorů? Zcela nové 27" Apple Thunderbolt Display monitory, jejichž p...